Nový radarový systém pořídil snímek Měsíce ve fascinujícím rozlišení

Radioteleskop Green Bank s unikátním radarovým systémem nabízí astronomům zcela nové možnosti

29.09.2021 - Stanislav Mihulka



Experti jsou u vytržení nad novým detailním snímkem povrchu Měsíce, který pořídil radarový systém radioteleskopu Green Bank. Zprovoznit tuto technologii trvalo celé roky, výsledek ale stojí za to. Nejvýraznějším objektem na snímku je impaktní kráter Tycho na jižní části přivrácené strany Luny, jehož průměr je asi 85 kilometrů a hloubka 4,85 kilometrů.

Radioteleskop s radarem

Nový systém pracuje na proslulém americkém radioteleskopu Green Bank v Západní Virginii, největším radioteleskopu světa s plně nastavitelnou anténou. Letos byl tento radioteleskop vybaven nový rádiovým vysílačem od společnosti Raytheon Intelligence & Space, který vysílá do blízkého vesmíru rádiové pulzy.

TIP: Satelit Capella-2 pořizuje superostré radarové snímky zemského povrchu

Když se vysílané rádiové vlny odrazí od povrchu Luny, detekuje je soustava virtuálně propojených radioteleskopů Very Long Baseline Array, kterou tvoří 10 radioteleskopů na různých místech severní Ameriky, včetně radioteleskopu Green Bank. Zachycené rádiové pulzy jsou následně zpracovány a vytvoří výsledný radarový snímek.

Podle Galena Wattse z Green Banku by ještě před 10 lety trvalo zpracování takového množství radarových dat dlouhé měsíce. Astronomové doufají, že s touto technologií prozkoumají mnohá tajemství Sluneční soustavy, aniž by se museli vydat do vesmíru.


Další články v sekci