Nový radarový systém pořídil snímek Měsíce ve fascinujícím rozlišení

29.09.2021 - Stanislav Mihulka

Radioteleskop Green Bank s unikátním radarovým systémem nabízí astronomům zcela nové možnosti

<p>Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.</p>

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.


Reklama

Experti jsou u vytržení nad novým detailním snímkem povrchu Měsíce, který pořídil radarový systém radioteleskopu Green Bank. Zprovoznit tuto technologii trvalo celé roky, výsledek ale stojí za to. Nejvýraznějším objektem na snímku je impaktní kráter Tycho na jižní části přivrácené strany Luny, jehož průměr je asi 85 kilometrů a hloubka 4,85 kilometrů.

Radioteleskop s radarem

Nový systém pracuje na proslulém americkém radioteleskopu Green Bank v Západní Virginii, největším radioteleskopu světa s plně nastavitelnou anténou. Letos byl tento radioteleskop vybaven nový rádiovým vysílačem od společnosti Raytheon Intelligence & Space, který vysílá do blízkého vesmíru rádiové pulzy.

TIP: Satelit Capella-2 pořizuje superostré radarové snímky zemského povrchu

Když se vysílané rádiové vlny odrazí od povrchu Luny, detekuje je soustava virtuálně propojených radioteleskopů Very Long Baseline Array, kterou tvoří 10 radioteleskopů na různých místech severní Ameriky, včetně radioteleskopu Green Bank. Zachycené rádiové pulzy jsou následně zpracovány a vytvoří výsledný radarový snímek.

Podle Galena Wattse z Green Banku by ještě před 10 lety trvalo zpracování takového množství radarových dat dlouhé měsíce. Astronomové doufají, že s touto technologií prozkoumají mnohá tajemství Sluneční soustavy, aniž by se museli vydat do vesmíru.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907