Nový rekord: Astronomové objevili doposud nejvzdálenější kupu galaxií

07.09.2016 - Stanislav Mihulka

Astronomům se povedl husarský kousek, když díky pozorováním vesmírné rentgenové observatoře Chandra a dalších teleskopů objevili rekordně vzdálenou kupu galaxií


Reklama

Dotyčná kupa galaxií nese jméno CL J1001+0220 (nebo zkráceně CL J1001) a nachází se 11,1 miliardy světelných let od Země. Tento objev přitom posouvá datum vzniku kup galaxií o 700 milionu let dál do minulosti.

Jádro kupy galaxií CL J1001 tvoří 11 masivních galaxií, z nichž 9 podle našich pozorování intenzivně tvoří nové hvězdy. Ročně tam vznikají tam hvězdy o hmotnosti přes 3 tisíce Sluncí, což je úctyhodné.

TIP: Vědci objevili nejvzdálenější kupu galaxií: Je tisíckrát hmotnější než Mléčná dráha

Observatoře Chandra a XMM-Newton detekovali v oblasti kupy CL J1001 rozptýlené rentgenové záření, pocházející od ohromné spousty horkého plynu. To je přitom jeden z klíčových znaků, které definují doopravdovou kupu galaxií. Vše nasvědčuje tomu, že kupu CL J1001 pozorujeme velmi krátce po jejím vzniku, ve fázi evoluce kup galaxií, jakou jsme ve vesmíru zatím ještě neviděli.

  • Zdroj textu:

    Chandra X-ray Center

  • Zdroj fotografií: X-ray: NASA, CXC, Université Paris, ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907