Nový rekord: Astronomové objevili doposud nejvzdálenější kupu galaxií

07.09.2016 - Stanislav Mihulka

Astronomům se povedl husarský kousek, když díky pozorováním vesmírné rentgenové observatoře Chandra a dalších teleskopů objevili rekordně vzdálenou kupu galaxií


Reklama

Dotyčná kupa galaxií nese jméno CL J1001+0220 (nebo zkráceně CL J1001) a nachází se 11,1 miliardy světelných let od Země. Tento objev přitom posouvá datum vzniku kup galaxií o 700 milionu let dál do minulosti.

Jádro kupy galaxií CL J1001 tvoří 11 masivních galaxií, z nichž 9 podle našich pozorování intenzivně tvoří nové hvězdy. Ročně tam vznikají tam hvězdy o hmotnosti přes 3 tisíce Sluncí, což je úctyhodné.

TIP: Vědci objevili nejvzdálenější kupu galaxií: Je tisíckrát hmotnější než Mléčná dráha

Observatoře Chandra a XMM-Newton detekovali v oblasti kupy CL J1001 rozptýlené rentgenové záření, pocházející od ohromné spousty horkého plynu. To je přitom jeden z klíčových znaků, které definují doopravdovou kupu galaxií. Vše nasvědčuje tomu, že kupu CL J1001 pozorujeme velmi krátce po jejím vzniku, ve fázi evoluce kup galaxií, jakou jsme ve vesmíru zatím ještě neviděli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Chandra X-ray Center

  • Zdroj fotografií: X-ray: NASA, CXC, Université Paris, ESO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907