Nuda nesvědčí nikomu: I zvířata se chtějí bavit

Snad každého při pohledu na zvířata zavřená v kleci napadlo, že se musí v tak omezeném prostoru nudit. I když je nemožné odhadnout, co tito tvorové skutečně prožívají, kanadská studie alespoň poodhaluje jejich vnitřní prožitky

29.12.2018 - Zuzana Teličková



Pokus jako zřejmě první svého druhu na světě experimentálně demonstroval znaky nudy u zvířat, která mají málo podnětů. Na 29 norcích chovaných v zajetí se vědci z University of Guelph v Kanadě pokusili doložit, jak na zvířecí psychiku působí prostředí. Jedna skupina norků byla umístěna do jednoduchých klecí z pletiva. Druhá žila v totožných klecích ovšem s přístupem k tunelu, kterým se mohla dostat do většího prostoru s průlezkami, vodou na brouzdání, gumovými hračkami a dalšími předměty. Navíc bylo vybavení v „herně“ každý měsíc vyměněno. Tento stav byl udržován po dobu sedmi měsíců a poté byla zvířata z obou skupin vystavena novým zážitkům v podobě závanů vzduchu, voňavých svíček a pohybujících se kartáčků na zuby.

TIP: Jsou zvířata omezená, nebo vnímavá? Řídí je city, nebo spíše pudy?

Ukázalo se, že norci z prázdných klecí sice reagovali na předměty s větším zájmem, ale častěji žrali, i když neměli hlad, a trávili více času poleháváním ve stavu bdělosti. Podle badatelů je toto chování příznakem pocitu nudy, který u norků vznikl během sedmiměsíční izolace. Přitom nehrálo roli, zda byly nové podněty nabízeny za odměnu, ve stresové situaci či s neutrálním podtextem. Nudu je těžké definovat – lidé ji označují jako pocit od apatie až po depresi. Každopádně má negativní vliv na život každého tvora a tato studie je důležitým krokem při zjišťování, co můžeme udělat, abychom život zvířat v zajetí obohatili. Zahánění nudy zvířat chovaných například v zoologických zahradách patří k prvořadým úkolům, do dnešní doby však nemáme žádný osvědčený způsob, jak měřit úspěch zařazených aktivit.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci