O úmrtí Alžběty II. už vědí i včely v zahradách Buckinghamského paláce

12.09.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Zprávu o smrti královny Alžběty II. dostaly i královské včely. Informoval je královský včelař John Chapple. Jde o dlouhou tradici, podle níž se o smrti panovníka musí dovědět v království naprosto všichni.

<p>John Chapple se o úly v Buckinghamském paláci stará již 15 let. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

John Chapple se o úly v Buckinghamském paláci stará již 15 let. (foto: Shutterstock)


Reklama

V zahradách Buckinghamského paláce je pět úlů, o něž se již 15 let stará královský včelař John Chapple. Vedle nich má devětasedmdesátiletý Chapple na starosti i úly v Clarence House (bývalá rezidence nynějšího krále), v Lambeth Palace (rezidence arcibiskupa z Canterbury) plus asi 40 úlů v londýnských královských parcích. 

První úly se v zahradách objevily podle paláce roku 2009, přičemž v současnosti se zde chovají hlavně včely medonosné tmavé (Apis mellifera mellifera) a včely italské (Apis mellifera ligustica). Zvyk hovořit k včelám je velmi starý, pochází z Evropy a je znám i v Británii. Majitel má k včelstvu mluvit a obeznámit ho s důležitými událostmi svého života, zejména svatbami nebo úmrtím. Tato tradice je podle Daily Mail zmíněna v několika anglosaských básních z 19. a 20. století.

TIP: Pod kuratelou černého peří: Kdo jsou opravdoví králové londýnského Toweru?

Královský včelař nejprve k včelstvu promluvil a pak úly převázal širokými černými stuhami. Vysvětlil jim, že teď budou pracovat pro nového pána, pro krále Karla III. „Každý úl jsem převázal černou stuhou a udělal jsem uzel. Pak jsem na každý zaklepal a řekl: ´Královna zemřela, ale neodlétejte. Váš nový pán na vás bude hodný´," popsal svůj postup Chapple.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907