Nejstarší lidé našeho druhu žili v Africe. Podle nových nálezů vyrazili do světa už před 177 tisíci lety
Nejstarší neafrická fosilie moderního člověka, objevená nedávno v Izraeli
">Nejstarší neafrická fosilie moderního člověka, objevená nedávno v Izraeli
Moderní člověk Homo sapiens, zřejmě vznikl v Africe, odkud se rozšířil do celého světa. Otázkou je ale kdy. Historie moderních lidí se v poslední době neustále přepisuje.
Odborníci si dlouho mysleli, že moderní lidé vznikli asi před 200 tisíci let ve východní Africe, odkud se začali šířit do zbytku světa asi před 120 až 90 tisíci lety. Nedávné objevy ale tuhle představu vyvracejí. Nedávné nálezy fosilií a kamenných nástrojů z Maroka ukazují, že moderní lidé se rozšířili po Africe dříve než před 300 tisíci lety.
TIP: Lucy měla společnost. Před miliony let žil na stejném místě ještě další hominid
Neméně převratný je i nejnovější objev kostí a nástrojů v jeskyni Misliya, která se nachází v Izraeli. Podle jejich datování se moderní lidé objevili na území Izraele již před 177 až 190 tisíci lety, tedy minimálně o 50 tisíc let dříve, než jsme se doposud domnívali. Jak se zdá, z Afriky jsme vyrazili do světa už hodně dávno.
Tel Aviv University, Binghamton University, Conversation
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)