Objev nejstarší fosilie moderního člověka mimo Afriku přepisuje historii migrace

30.01.2018 - Stanislav Mihulka

Nejstarší lidé našeho druhu žili v Africe. Podle nových nálezů vyrazili do světa už před 177 tisíci lety


Reklama

Moderní člověk Homo sapiens, zřejmě vznikl v Africe, odkud se rozšířil do celého světa. Otázkou je ale kdy. Historie moderních lidí se v poslední době neustále přepisuje.

Odborníci si dlouho mysleli, že moderní lidé vznikli asi před 200 tisíci let ve východní Africe, odkud se začali šířit do zbytku světa asi před 120 až 90 tisíci lety. Nedávné objevy ale tuhle představu vyvracejí. Nedávné nálezy fosilií a kamenných nástrojů z Maroka ukazují, že moderní lidé se rozšířili po Africe dříve než před 300 tisíci lety.

TIP: Lucy měla společnost. Před miliony let žil na stejném místě ještě další hominid

Neméně převratný je i nejnovější objev kostí a nástrojů v jeskyni Misliya, která se nachází v Izraeli. Podle jejich datování se moderní lidé objevili na území Izraele již před 177 až 190 tisíci lety, tedy minimálně o 50 tisíc let dříve, než jsme se doposud domnívali. Jak se zdá, z Afriky jsme vyrazili do světa už hodně dávno.

  • Zdroj textu:

    Tel Aviv University, Binghamton University, Conversation

  • Zdroj fotografií: Gerhard Weber, University of Vienna

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907