Pro kulturní rozvoj Evropy bylo velice důležité zakládaní a rozvoj měst, která byla považována za významná centra kultury a vzdělávání. Seznamte se s desítkou evropských měst, která si během staletí vybudovala obdiv a zájem turistů a stala se chloubou svých zemí.
Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)
Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)
Země: Francie
Počet obyvatel: 2,2 milionu
Vzdálenost z Prahy: 885 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 11 min (1 030 km)
Město na Seině platí za jedno z nejromantičtějších míst v Evropě. Tisíce kaváren s příjemnou atmosférou, památky od těch nejstarších z dob římských přes gotickou katedrálu Notre-Dame po ocelovou Eiffelovu věž, galerie Louvre se slavným obrazem Mony Lisy, supermoderní město ze skla a oceli La Défense, divadla a kabarety včetně Moulin Rouge… Snad žádné jiné město nenabízí tolik různorodých možností, očekávání a představ, jako právě Paříž. Turisté každoročně přinesou do zdejší ekonomiky okolo osmi miliard eur. (foto: Shutterstock)
Země: Španělsko
Počet obyvatel: 1,6 milionu
Vzdálenost z Prahy: 1 356 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 15 h 8 min (1 715 km)
Katalánská metropole je proslavená zejména fantaskními stavbami Antoni Gaudího, nabízí však víc než barvami hrající stavby plné křivek. Tepnou města je ulice La Rambla, alejí lemovaná pěší zóna s bezpočtem obchůdků, restaurací, kaváren, pouličních prodavačů čehokoli a živých soch. K ní přiléhající staré čtvrti La Ribera, Barri Gòtic a El Raval jsou spletí úzkých křivolakých uliček s množstvím kostelů včetně hlavní barcelonské katedrály nebo skvostné ukázky čisté gotiky, nádhernými vitrážemi zdobené Església de Santa Maria del Mar. Nejhezčí výhled na město a jeho přístav nabízí kopec Montjuïc korunovaný hradem, dnes sloužícím jako vojenské muzeum. (foto: Shutterstock)
Země: Itálie
Počet obyvatel: 2,7 milionu
Vzdálenost z Prahy: 923 kilometry (vzdušnou čarou); autem: 12 h 8 min (1 298 km)
Při procházce Římem návštěvník doslova zakopává o památky. Za každým rohem na vás vykoukne tu antický sloup, jinde románský kostelík nebo monumentální bazilika. Mezi památkami Fora Romana z doby Římské říše můžete bloudit celé dny, vzhlížejíce k majestátní budově Kolosea, která v době největší slávy pojala více jak padesát tisíc sedících diváků, napjatě sledujících nelítostné gladiátorské zápasy. Z katedrály sv. Petra shlíží obří sochy svatých na rozlehlé náměstí v srdci městského státu Vatikánu. A ze zastrčených uliček starého města dýchá pohodová atmosféra života se sklenkou vína v ruce. (foto: Shutterstock)
Země: Česká republika
Počet obyvatel: 1,3 milionu
Vzdálenost z Prahy: 0 kilometrů
Hlavní město naší země si udržuje přední místo v žebříčcích nejkrásnějších měst světa a zároveň patří do první desítky nejnavštěvovanějších měst v Evropě. Turisty z celého světa sem láká panorama Karlova mostu s rozlehlým komplexem Pražského hradu, stejně jako bloumání v úzkých uličkách po stopách Franze Kafky. Zábavychtiví návštěvníci ocení levný alkohol na vepřo-knedlo-zelo v některé z typických hospod. Co naopak zahraničním turistům vadí? Praha je jakýmsi skanzenem, který chce každý navštívit, ale jednou za život to stačí. Kromě památek toho město totiž mnoho nenabízí. (foto: Shutterstock)
Země: Rakousko
Počet obyvatel: 149 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 270 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 4 h 2 min (373 km)
Nejznámějším rodákem čtvrtého největšího rakouského města je W. A. Mozart, díky němuž je zde tradice hudby stále živá. A jestliže je Florencie královnou renesance, pro Salzburg platí totéž s barokem. V řece Salzach se zrcadlí nejen desítky věží a věžiček kostelů starého města, ale také 900 let stará pevnost Hohensalzburg, jedna z vůbec největších v Evropě. Z jejích hradeb se naskýtá bezkonkurenční výhled na město v údolí, ale také okolní hory. Nejbližší pořádný kopec – takřka dvoutisícový Untersberg – leží jen necelých patnáct kilometrů daleko. (foto: Shutterstock)
Země: Itálie
Počet obyvatel: 260 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 540 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 7 h 57 min (804 km)
V ulicích Benátek, města protkaného sítí vodních kanálů, lze dosud cítit atmosféru zašlé slávy z doby, kdy město bylo centrem vlastní republiky, významné námořní mocnosti ovládající svého času i část chorvatského pobřeží či Krétu. Bohatství plynoucí především z obchodů mezi Evropou a Blízkým východem dalo vzniknout takovým pamětihodnostem, jako je kostel sv. Marka či Dóžecí palác (dřívější sídlo vládce Benátské republiky). Dnes jsou s Benátkami spojeny především štíhlé gondoly, zajišťující provoz po kanálech, jejichž břehy spojují na čtyři stovky mostů. Město postavené na vodě dnes ohrožuje vzestup mořské hladiny a stále častější záplavy. (foto: Shutterstock)
Země: Maďarsko
Počet obyvatel: 1,7 milionu
Vzdálenost z Prahy: 440 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 4 h 54 min (525 km)
Metropole Maďarska nezapře část historie, kterou má společnou s dalšími královskými městy střední Evropy – Vídní či Prahou. Původně dvě města, Buda a Pešť, založená po obou březích Dunaje ve 12. století, byla oficiálně sjednocena roku 1873. Řeka je osou města, z jedenácti mostů klenoucích se nad ní je nejznámější Řetězový most z poloviny 19. století. Na jejím levém břehu – v Pešti – stojí nejznámější symbol města, novogotický parlament, jenž v útrobách skrývá mimo jiné 700 místností, Svatoštěpánskou korunu, ceremoniální meč i vlastní zasedací místnost maďarských poslanců. Dominantou Budy je vápencový Várhegy (Hradní vrch), vypínající se 170 m nad břehy Dunaje. (foto: Shutterstock)
Země: Turecko
Počet obyvatel: 14,1 milionu
Vzdálenost z Prahy: 1 510 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 17 h 45 min (1 845 km)
Brána Orientu, Konstantinopol, Nový Řím, Cařihrad i Byzantion – to jsou jen některá jména, která ve své dlouhé historii nesl Istanbul. Město rozkládající se po obou březích Bosporského průlivu a tedy na dvou kontinentech ovlivnila Byzantská říše i osmanští sultáni. Skvělým příkladem je Hagia Sofia – původně křesťanský chrám, jenž byl po dobytí města Turky roku 1453 přestavěn na mešitu. Naproti ní stojí Modrá mešita, jediná mimo Mekku, která má šest minaretů. Posledním do mozaiky typické siluety staré čtvrti jsou desítky budov rozlehlého areálu paláce Topkapi, v dobách sultánů tvořícího jakési město ve městě. Istanbul má však i svou moderní tvář, s mrakodrapy se ježícím downtownem. (foto: Shutterstock)
Země: Slovinsko
Počet obyvatel: 281 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 447 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 6 h 50 min (653 km)
Slovinská Lublaň se letos oficiálně stala nejzelenějším hlavním městem Evropy. V jejím centru už nepotkáte automobily, zato kola jsou nyní nepostradatelným dopravním prostředkem. Tam, kde dřív stávaly řady parkujících aut, se nyní nacházejí kavárenské stolky. Radnice vysadila nové aleje a ve zbytku města vytvořila dalších 220 kilometrů tras pro cyklisty, aby podpořila dojíždění do práce. Titul Green Capital of Europe – Hlavní zelené město Evropy – se do metropole letos přesunul z dánské Kodaně a právě důraz na chodce a kola se stal největším trumfem pro získání ocenění. (foto: Shutterstock)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)