Obr proti pravidlům: Nově objevená planeta by správně neměla existovat

03.11.2017 - Stanislav Mihulka

Nově objevený plynný obr NGTS-1b se vymyká současným teoriím o vzniku planetárních soustav

NGTS-1b - Plynný obr soustavy NGTS-1 nepasuje na teorie
NGTS-1b - Plynný obr soustavy NGTS-1 nepasuje na teorie

Reklama

Nově objevený plynný obr svou pouhou existencí ohrožuje naše současné teorie o vzniku planetárních systémů. Je totiž příliš velký na to, aby mohl být u své hvězdy.

Planetární soustava NGTS-1 ze souhvězdí Holubice je od nás vzdálená asi 600 světelných let. Místní hvězdou je ultrachladný červený trpaslík spektrální třídy M, jehož hmota a velikost jen o něco málo přesahují polovinu Slunce. Robotický lovec exoplanet Next-Generation Transit Survey (NGTS) právě v této soustavě získal svůj první úlovek.

Horký jupiter u malé hvězdy

Plynný obr NGTS-1b vlastně není zase tak výjimečný. Je o něco lehčí než náš Jupiter, hvězdu oběhne za 2,6 dne a panuje na něm teplota asi 530 °C. Podobných horkých jupiterů známe spousty. Přesto ale tenhle obr vědce šokoval.

TIP: Překvapení v planetárním systému: Obří planeta u příliš mladé hvězdy

Z výpočtů totiž vyplývá, že podle našich teorií o vzniku planet by v soustavě tak malé hvězdy neměl tak velký plynný obr vůbec existovat. Teorie připouštějí, že malé hvězdy mohou formovat skalnaté planety, ale nemohou dostat dohromady dostatek materiálu k vytvoření planet velikosti Jupiteru. Očividně ale existuje, takže jsme se mýlili. Navíc by podobných planet mohlo být v Mléčné dráze hodně, protože červení trpaslíci jako je NGTS-1 jsou nejhojnější hvězdy vůbec.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Warwick / MNRAS

  • Zdroj fotografií: University of Warwick / Mark GarlickDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907