Obraz nadupaný erotikou: Boschova Zahrada rajských rozkoší je plná nahoty

25.08.2017 - Radek Ryšánek, Janka Ryšánek Schmiedtová

Zahrada rajských rozkoší -<p>Pro české prostředí je triptych Zahrada rajských rozkoší zajímavý i proto, že je na něm vyobrazen loštický pohár: keramická nádoba, která se ve středověku vyráběla výhradně na území dnešní České republiky</p>
Zahrada rajských rozkoší -

Pro české prostředí je triptych Zahrada rajských rozkoší zajímavý i proto, že je na něm vyobrazen loštický pohár: keramická nádoba, která se ve středověku vyráběla výhradně na území dnešní České republiky


Reklama

Obraz Zahrada rajských rozkoší označovaný někdy i jménem Tisícileté království je vůbec nejvýznamnějším dílem Hieronyma Bosche. Tři vedle sebe umístěné výjevy, takzvaný triptych, představují ráj, peklo a zatracení. Uprostřed pak zahradu rajských rozkoší: park připomínající krajinu.

Nahota, kam se podíváš

Právě Zahrada je nejkontroverznější částí, kde se to jen hemží nahými lidmi, kteří mezi zvířaty ochutnávají obrovské šťavnaté plody a beze studu se oddávají erotickým radovánkám. Jezdci krouží kolem rybníka plného dívek. A právě jízda na koni může být chápána jako metafora pohlavního aktu. Některé postavy se dokonce na jemných křídlech vznášejí k nebi.

TIP: Ztracený obraz Hieronyma Bosche: 86 let ležel nepovšimnutý v depozitáři

Vyvrcholení? Pokud malíř dílo zamýšlel jako oltářní obraz, je zvláštní, že právě v jeho hlavní části vyobrazil souložící lidi. Z logiky věci mělo jít nejspíš o symbolické zobrazení pozemského bytí. Někteří badatelé ale ono smilnění vysvětlují coby moralizující obraz světa symbolizující pošetilost lidského konání. Varoval před nebezpečím pokušení? Jiní zase tvrdí, že zde Bosch zobrazil ztracený ráj.  

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 10/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907