Obraz nadupaný erotikou: Boschova Zahrada rajských rozkoší je plná nahoty

25.08.2017 - Radek Ryšánek, Janka Ryšánek Schmiedtová

Zahrada rajských rozkoší -<p>Pro české prostředí je triptych Zahrada rajských rozkoší zajímavý i proto, že je na něm vyobrazen loštický pohár: keramická nádoba, která se ve středověku vyráběla výhradně na území dnešní České republiky</p>
Zahrada rajských rozkoší -

Pro české prostředí je triptych Zahrada rajských rozkoší zajímavý i proto, že je na něm vyobrazen loštický pohár: keramická nádoba, která se ve středověku vyráběla výhradně na území dnešní České republiky


Reklama

Obraz Zahrada rajských rozkoší označovaný někdy i jménem Tisícileté království je vůbec nejvýznamnějším dílem Hieronyma Bosche. Tři vedle sebe umístěné výjevy, takzvaný triptych, představují ráj, peklo a zatracení. Uprostřed pak zahradu rajských rozkoší: park připomínající krajinu.

Nahota, kam se podíváš

Právě Zahrada je nejkontroverznější částí, kde se to jen hemží nahými lidmi, kteří mezi zvířaty ochutnávají obrovské šťavnaté plody a beze studu se oddávají erotickým radovánkám. Jezdci krouží kolem rybníka plného dívek. A právě jízda na koni může být chápána jako metafora pohlavního aktu. Některé postavy se dokonce na jemných křídlech vznášejí k nebi.

TIP: Ztracený obraz Hieronyma Bosche: 86 let ležel nepovšimnutý v depozitáři

Vyvrcholení? Pokud malíř dílo zamýšlel jako oltářní obraz, je zvláštní, že právě v jeho hlavní části vyobrazil souložící lidi. Z logiky věci mělo jít nejspíš o symbolické zobrazení pozemského bytí. Někteří badatelé ale ono smilnění vysvětlují coby moralizující obraz světa symbolizující pošetilost lidského konání. Varoval před nebezpečím pokušení? Jiní zase tvrdí, že zde Bosch zobrazil ztracený ráj.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 10/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907