Obři s vakem: V Austrálii žili vačnatci dvakrát těžší než lední medvědi

18.09.2019 - Stanislav Mihulka

Hlava jako tapír, nohy jako vombat a ohromné tělo. Takoví byli palorchestidi – dávní obyvatelé Austrálie

<p>Dávný australský vačnatec <em>Palorchestes azael.</em></p>

Dávný australský vačnatec Palorchestes azael.


Reklama

Před miliony let, od období oligocénu do období pleistocénu, žila v Austrálii skutečně podivná stvoření. Byli to monstrózní býložraví vačnatci ze skupiny palorchestidů, kteří měli velké drápy, hlavy s krátkým chobotem jako dnešní tapíři, a někteří z nich, jako třeba Palorchestes azael, vážili více než tunu.

Australští vědci studovali více než 60 fosilií těchto pozoruhodných zvířat z různých časových období. Asi nejdivnější jsou na těchto obřích vačnatcích jejich končetiny. Ti největší z nich totiž měli nepohyblivé loketní klouby. Měli je zafixované tak, aby části přední končetiny svíraly úhel asi 100 stupňů.

TIP: Whollydooleya: Dravý vačnatec, co terorizoval Austrálii před 5 miliony let

Obří vačnatci měli své přední končetiny velmi mohutné a v lecčem připomínaly končetiny hrabajících vombatů. Ale palorchestidi určitě nehrabali, protože by jim přitom velmi překážely jejich dlouhé a ostré drápy. Vědci stále tápou v tom, čím se tato zvířata s krátkým chobotem, mohutnýma nohama a dlouhými ostrými drápy vlastně mohla živit. Někteří z nich tipují, že lovila hmyz pod kůrou, jisté to ale rozhodně není.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Nobu Tamura / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907