Obři s vakem: V Austrálii žili vačnatci dvakrát těžší než lední medvědi

18.09.2019 - Stanislav Mihulka

Hlava jako tapír, nohy jako vombat a ohromné tělo. Takoví byli palorchestidi – dávní obyvatelé Austrálie

<p>Dávný australský vačnatec <em>Palorchestes azael.</em></p>

Dávný australský vačnatec Palorchestes azael.


Reklama

Před miliony let, od období oligocénu do období pleistocénu, žila v Austrálii skutečně podivná stvoření. Byli to monstrózní býložraví vačnatci ze skupiny palorchestidů, kteří měli velké drápy, hlavy s krátkým chobotem jako dnešní tapíři, a někteří z nich, jako třeba Palorchestes azael, vážili více než tunu.

Australští vědci studovali více než 60 fosilií těchto pozoruhodných zvířat z různých časových období. Asi nejdivnější jsou na těchto obřích vačnatcích jejich končetiny. Ti největší z nich totiž měli nepohyblivé loketní klouby. Měli je zafixované tak, aby části přední končetiny svíraly úhel asi 100 stupňů.

TIP: Whollydooleya: Dravý vačnatec, co terorizoval Austrálii před 5 miliony let

Obří vačnatci měli své přední končetiny velmi mohutné a v lecčem připomínaly končetiny hrabajících vombatů. Ale palorchestidi určitě nehrabali, protože by jim přitom velmi překážely jejich dlouhé a ostré drápy. Vědci stále tápou v tom, čím se tato zvířata s krátkým chobotem, mohutnýma nohama a dlouhými ostrými drápy vlastně mohla živit. Někteří z nich tipují, že lovila hmyz pod kůrou, jisté to ale rozhodně není.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Nobu Tamura / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907