Od papiňáku po myčku: Jak domácí spotřebiče měnily svět a život žen
Domácí spotřebiče nejsou jen praktickými pomocníky, ale i tichými svědky společenské změny. V mnoha domácnostech ulehčily ženám každodenní dřinu a zkrátily čas strávený úklidem a péčí o rodinu. Které to byly?

Tlakový hrnec (Papiňák)
- Denis Papin | 1679
Francouzský matematik, fyzik a vynálezce Denis Papin vynalezl spoustu věcí, ovšem za jeho tlakový hrnec, dodnes nesoucí jeho jméno, mu blahořečí všechny uštvané matky, které spěchají s obědem... (foto: Wikimedia Commons, Cantons-de-l'Est, CC BY-SA 4.0)

Pračka
- Johann Christian Schäffer | 1765
Německý teolog a přírodovědec Johann Christian Schäffer se specializoval na hmyz, ptáky a houby, ale naštěstí vynalezl i první mechanickou pračku. Podobné modely z Evropy i Ameriky na sebe nenechaly čekat! (ilustrace: Wikimedia Commons, Jacob Christian Schäffer, PDM 1.0)

Vývrtka
- Samuel Henshall | 1795
Ctihodný otec Samuel Henshall z Oxfordu tak dlouho bádal na tím, jak nejlépe otevřít lahev vína, až vymyslel dodnes nesmrtelnou věcičku… (Wikimedia Commons, PDM 1.0)

Kávovar
- Jean Baptiste de Belloy-Morangle | 1802
Když přišla Velká francouzská revoluce, marseilleský biskup Jean Baptiste de Belloy-Morangle se raději uchýlil do ústraní. A měl tak čas vynalézt ruční presovač na kávu! (foto: Flickr, Craft Coffee Spot, CC BY 2.0)

Sirky
- John Walker | 1827
Kolem roku 1800 konečně lidi napadlo vyměnit křesadlo za něco praktičtějšího. Dřevěná tříska namočená v síře ušla, ale potom anglický chemik John Walker nápad vylepšil a vznikla tak první zápalka! (foto: Wikimedia Commons, Logan Ingalls, CC BY 2.0)

Lednička
- Jacob Perkins | 1834
Americký vynálezce, inženýr a fyzik Jacob Perkins si svůj „aparát na výrobu ledu a chladicích kapalin“ nechal patentovat 14. srpna. Sice její princip sám nevymyslel, ale první lednici zato doopravdy sestavil! (ilustrace: National Museum of American History, PDM 1.0)

Otvírák na konzervy
Ezra Warner | 1858
První konzervy vážily víc než jídlo uvnitř a otevíraly se těžce za použití dláta a kladiva. Jednoduché udělátko od Ezry J. Warnera se tak rychle ujalo hlavně v armádě. Pro domácí použití bylo příliš nebezpečné, a tak s ním konzervy otevírali hospodyňkám prodavači v obchodě! (ilustrace: Wikimedia Commons, PDM 1.0)

Elektrická žehlička
- Henry W. Seely | 1882
Henry W. Seely to myslel dobře. Jeho žehlička sice vážila téměř sedm kilogramů, dlouho trvalo, než se nahřála, a domácností, které měly v té době zavedenou elektřinu, též nebylo mnoho, ale fungovala! (foto: Victorian Collections, CC BY 4.0)

Myčka nádobí
- Josephine Cochrane | 1886
První funkční myčku sestrojila žena! Američanka Josephine Cochrane měla sice na umývání nádobí služky, ale vadilo jí, že občas něco rozbily. A tak si vyrobila myčku sama. Princip měl sice patentovaný už třicet let jistý Joel Houghton, ale samotná realizace ho zjevně nezajímala… (foto: Getty Images)