Odkud se vzalo slovo „abrakadabra“?

Slovo „abrakadabra“ má nečekaně dlouhou minulost. Jaký byl jeho význam? Šlo skutečně o zaklínadlo?




Slovo „abrakadabra“ si nejčastěji spojujeme s pohádkami a nejrůznějšími triky při kouzelnických show. V minulosti však lidé věřili, že se jedná o mocné zaklínadlo. Badatelé nemají o jeho přesném jazykovém původu jasno, někteří jej však datují až do starověké Mezopotámie.

Podle jiných teorií pochází zmíněný výraz z aramejštiny – semitského jazyka, kterým mluvil například Ježíš – a doslova znamená „vytvářím to, co říkám“. Pokud by slovo náleželo k příbuzné hebrejštině, mělo by podobný význam: „Stalo se tak, jak bylo řečeno.“

Podle některých odborníků vznikl termín spojením hebrejských slov pro svatou Trojici: Av (Otec), Ben (Syn) a Ruach Ha Kodeš (Duch svatý). Další jazykovědci míní, že se výraz odvozuje od boha Abraxase uctívaného ve staré Alexandrii.

Jisté je, že se uvedený pojem užívá již téměř dvě tisíciletí. Vůbec první zmínku lze najít v knize Liber medicinalis římského lékaře Quinta Serena Sammonica z 3. století: V jedné z kapitol autor zmiňuje, že by lidé trpící malárií měli nosit amulet se slovem „abracadabrangle“ napsaným v trojúhelníku. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci