Odsouzení jihočeských škůdců aneb Konec bandy, v níž působil i Žižka

06.11.2017 - Blanka Čechová

Popravčí kniha pánů z Rožmberka uchovala na necelých padesáti listech přes šest set let staré záznamy výpovědí lapků a psanců,mezi nimiž figuruje také jistý Žižka...

Loupežné přepadení - Nejběžnějším zločinem, pro který končili dopadení na šibenici, byly příležitostné krádeže a vloupání
Loupežné přepadení - Nejběžnějším zločinem, pro který končili dopadení na šibenici, byly příležitostné krádeže a vloupání

Reklama

Do popravčí knihy pánů z Rožmberka zapisovali úředníci záznamy v letech 1389–1409 a 1420–1423. Není typickou smolnou knihou, jak ji známe především z městského soudnictví od 16. století, do které písař průběžně zaznamenával výpovědi z výslechu obviněných. Tuto knihu nechal založit pán z Rožmberka z titulu svého úřadu krajského popravce – proto se jmenuje popravčí kniha.

Strážce pořádku

Popravce fungoval jako jakýsi vrchní policejní úředník – pomáhal panovníkovi potírat zemské zhoubce a škůdce, tedy osoby, které se zbraní v ruce porušovaly zemský mír. V krajích jich působilo vždy vícero. Za časů Karla IV. bývali jmenováni dva, počátkem 15. století již tři popravci v jednom kraji. Popravci také vedli seznam takzvaných psanců – osob obviněných z těžkých zločinů, které se odmítly dostavit k soudu. Takového psance bylo potom trestné ukrývat, živit nebo mu jakkoliv jinak pomáhat, a  on sám mohl být beztrestně zabit.

Smrtí se ostatně trestal i obchod se zbožím (či pouze jeho přechovávání), které pocházelo z loupeží, vloupání a krádeží, ale také z vojenského plenění a válečné kořisti. Dopadené osoby byly obvykle vyslechnuty pod právem útrpným a poté, co učinily přiznání, popraveny způsobem odpovídajícím závažnosti zločinu. Rožmberk pochopitelně nepředsedal výslechům, na to měl své lidi. Popravčí kniha zmiňuje rožmberského popravce šlechtice Jana Otrada z Vitanovic, často však nad výslechy dohlíželi pouze purkrabí hradů a další úředníci.

Zloději, lapkové, husiti

Nejběžnějším zločinem, pro který končili dopadení na šibenici, byly příležitostné krádeže a vloupání. Kradlo se všechno, hlavně však to, co šlo následně přeprodat: části oděvu, potraviny, veškeré železné předměty, koně a dobytek.

V době sporu Václava IV. se šlechtou a moravských markraběcích válek kralovalo mezi zaznamenanými zločiny jednoznačně přepadání. Probíhalo na cestách a zdaleka ne jen v hlubokých lesích. Kromě peněz brali lupiči zboží: koření, látky a klidně i sudy slanečků neboli herynků – ryba byla postním jídlem, a proto i významným obchodním artiklem. Samozřejmě nepohrdli žádnými zbraněmi a zbrojí: mezi lupem se nejčastěji objevovaly samostříly, meče a části zbroje (pancíře). Často šlo o kousky takzvaných lapků, kteří „vedli čestnou válku“ proti konkrétnímu nepříteli. Lapkové se mohli spoléhat na své urozené ochránce a zázemí v jejich hradních posádkách. Pohybovali se velmi rychle a po celém kraji měli špehy a bezpečné skrýše.

TIP: Jan Žižka: Záhadný zeman z Trocnova

V zápisech rožmberské popravčí knihy z let 1420–1423 se odráží dění husitských válek, kdy zplnoletněný Oldřich II. z Rožmberka opustil řady kališnické šlechty a husité na něm začali dobývat jednotlivé hrady. Protože měli v jižních Čechách silné pozice, mladý Rožmberk musel vážit své vojenské síly a obezřetně vyjednávat. Husité, kteří mu padli do rukou, se však k vyjednávání nedostali a putovali rovnou na mučidla. Žižka z lapkovského života vyklouzl, když v roce 1409 dosáhl královské milosti, která vymazala jeho psaneckou minulost. Jak toho dosáhl, nevíme, ovšem jeho tehdejší kumpáni tolik štěstí neměli. Téměř všechny je Rožmberk postupně pochytal, vyslechl a popravil.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907