Oliheň a Letící netopýr: Bizarní obři ze souhvězdí Kefea

31.10.2016 - Martin Reichman

Oliheň a Netopýr -<p>Teleskopický pohled zabírá 4 stupně, neboli asi 8 úplňků a tvoří jej téměř 17 hodin úzkopásmových obrazových dat.</p>
Oliheň a Netopýr -

Teleskopický pohled zabírá 4 stupně, neboli asi 8 úplňků a tvoří jej téměř 17 hodin úzkopásmových obrazových dat.


Reklama

Jsou velmi slabé, zároveň ale opravdu velké. Mlhoviny Oliheň (Ou4) a Letící netopýr (Sh2-129) se nacházejí v souhvězdí Kefea. Vzdálenost, která je dělí od Země, je ale rozdílná – mlhovinu Letící netopýr dělí od nás zhruba 1 300 světelných let, k mlhovině Oliheň je to mnohem dál - zhruba 2 300 světelných let. Podle vědců představuje Oliheň ohromný výtok vyvolaný HR8119, což je trojnásobný systém žhavých, hmotných hvězd, který je vidět poblíž středu mlhoviny. Samotná obří mlhovina Oliheň, kterou v roce 2011 objevil francouzský astrofotograf Nicolas Outters, měří téměř 50 světelných let.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Rolf Geissinger

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907