Opili jste mě, zaplaťte! Opilec žádá po baru milionové odškodné

19.08.2021 - Martin Reichman

Američanovi Danielu Rawlsovi se podařilo vyhrát první kolo bizarní soudní pře, ve které zažaloval texaský bar za to, že mu umožnil nadměrnou konzumaci alkoholu. Po majitelce žádá odškodné 5,5 milionu dolarů


Reklama

Návštěva baru La Fogata v texaském Andrews se v před dvěma lety pro Daniela Rawlse změnila v divokou pitku. Rawls se během pití dostal do sporu se svým kumpánem Robertem Henricksonem a jak už to tak bývá, nezůstalo pouze u slovní výměny názorů. Oba muži se rozhodli vyřídit si své postoje na parkovišti před barem. Pitka se tak změnila ve rvačku, při které Rawls utrpěl blíže nespecifikovaná zranění hlavy. Až dosud by nešlo o nic zvláštního, ostatně podobných příběhů zná každý barman desítky…

Opili jste mě, zaplaťte!

Daniel Rawls se ale rozhodl, že za jeho zranění je (spolu)zodpovědný i bar, ve kterém se opil. Podle jeho tvrzení měl barman oběma mužům umožnit konzumaci alkoholu v nadměrné míře a přispěl tak ke zranění Rawlse. Barman měl podle Rawlsova mínění také zabránit oběma mužům ve společném odchodu na parkoviště a po zranění přivolat záchranku. Daniel Rawls proto nyní po majitelce baru požaduje odškodné ve výši 5,5 milionu dolarů (v přepočtu přes 100 milionů korun).

Ačkoliv se může zdát požadavek na odškodnění za způsobení opilosti jako mírně absurdní, Daniel Rawls má poměrně slušnou šanci ve sporu uspět. V prvním řízení soudce jeho návrhům vyhověl a vzhledem k tomu, že žalovaná majitelka baru se jednání nezúčastnila a ani jinak na žalobu nereagovala, rozhodl soudce rozsudkem pro zmeškání (kontumační rozsudek ve prospěch žalobce) o oprávněnosti Rawlsových nároků. Nešťastná majitelka baru Lourdes Galindo má nyní 30denní lhůtu na odvolání.

TIP: Jak dlouho trvá doživotí? Americký soud řešil neobvyklou žádost doživotně odsouzeného

Absurditu celého sporu podtrhuje fakt, že Daniel Rawls má ve spojitosti s alkoholem bohatou trestní minulost. Tři měsíce před incidentem v La Fogata byl zatčen za pití na veřejnosti a ve vězení ho stráž nachytala při přenášení nepovolených látek. Za opilost na veřejnosti byl zatčen také dva měsíce před vynesením vítězného rozsudku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907