Opulentní hostina: Lachtani vnikli na kanadskou lososí velkofarmu

10.04.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Několika desítkám lachtanů se podařilo proniknout přes bezpečnostní zábrany do lososí farmy u západní Kanady. Mnoho dnů tam hodují a ignorují veškeré pokusy o vypuzení

<p>Lachtani objevili u Kanady lososí velkofarmu, vnikli do ní a nechtějí pryč.</p>

Lachtani objevili u Kanady lososí velkofarmu, vnikli do ní a nechtějí pryč.


Reklama

Sádky firmy Cermaq u Tofina na ostrově Vancouver pojmou až 500 000 lososů. Lachtanům se podle zástupců společnosti podařilo na konci března vyhnout se sítím i elektrickým plotům. Ochránci přírody, kteří nesouhlasí s chovem ryb na farmách, se domnívají, že čím déle ploutvonožci v sádkách zůstanou, tím větší nebezpečí jim hrozí.

„Viděli jsme, jak jeden překonal plot skokem přímo do sítě natažené nad sádkami proti ptákům. Chvíli zápasil, než se vyprostil. Je tam mnoho lan a hadic, bojíme se, že se do nich zamotají,“ sdělila Bonny Glambecková z místní skupiny ochránců Clayoquot Action. Před zhruba deseti lety se utopilo přes 100 lachtanů, kteří se zapletli do sítí rybích farem.

Lososí hostina

V případě skupiny v Tofinu zatím selhalo vše, co mělo lachtany zastrašit a přimět k ústupu. Podle Cermaqu únikové cesty existují, avšak vetřelci je zatím nepoužili. 

Cermaq má chovná zařízení i v Norsku a Chile. Při podobném lachtaním přepadu jí v roce 2016 vydalo kanadské ministerstvo pro rybolov a oceány povolení zvířata zastřelit. Teď ministerstvo důrazně žádá, aby ani jeden lachtan nebyl zabit.

Lachtani jsou ve vodách kolem ostrova Vancouver vidět často, ve skupinách loví sledě, lososy, ropušnice i malé žraloky. Lososí farma je ovšem zlatý důl. V té u Tofinu může být až půl milionu lososů, i když firma začala hned po nájezdu loupeživých lachtanů v březnu s výlovem. Úspěch prvních odvážlivců se „rozkřikl“, takže se k nim k zoufalství firmy Cermaq postupně přidávají další. Společnost doufá, že sádky vyloví do třetího dubnového týdne.

Federální vláda v Britské Kolumbii nedávno přikázala ukončit tento druh chovu do roku 2025. Důvodem je kritika ze strany ochránců přírody i původních obyvatel. Společnosti jako Cermaq ale bojují proti tomuto rozhodnutí a argumentují mimo jiné tím, že tisíce lidí přijdou o práci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907