Páchnoucí obyvatelé bahna: Arónovité rostliny mírného pásma

11.09.2020 - Pavel Sekerka

Árónovité rostliny jsou vývojově pokročilé druhy se speciálně stavěnými květy a květenstvím, které se opyluje díky uvězněnému hmyzu. Původní árónovité však mají toulec volný, květy tvořící palici mají zřetelné okvětí a jsou oboupohlavné. Jedná se o rostliny mírného pásma, jež se jako kuriozity občas pěstují i u nás.

<h3>Vodoklas vodní <em>(Orontium aquaticum)</em></h3><p>Vodní nebo bahenní vytrvalá bylina. V zemi má krátký oddenek, který kořeny postupně stahují hlouběji do bahna. <strong>Na zimu zatahuje, na jaře vyrůstají podlouhlé eliptické listy, které u rostlin rostoucích mělce rostou vzpřímeně, nebo splývají na vodní hladině.</strong> Řapíky bývají purpurově naběhlé, čepele jsou modrozeleně zbarvené se silnou voskovou kutikulou. Palice je dlouhá i přes 20 cm. </p><p>Semena a oddenky sloužily Indiánům jako potravina. Musely se však sušení a vařením zbavit krystalků šťavelanu vápenatého, který je zasyrova palčivý a nebezpečný.</p><p><strong>Barva květenství:</strong> žlutá a bílá<br /><strong>Doba květu:</strong> jaro<br /><strong>Rozšíření:</strong> východní státy USA od hranic s Kanadou po Texas; neroste v oblasti velkých jezer<br /><strong>Ekologie:</strong> Roste v mělkých vodách, bažinách a pomalu tekoucích řekách.</p>

Vodoklas vodní (Orontium aquaticum)

Vodní nebo bahenní vytrvalá bylina. V zemi má krátký oddenek, který kořeny postupně stahují hlouběji do bahna. Na zimu zatahuje, na jaře vyrůstají podlouhlé eliptické listy, které u rostlin rostoucích mělce rostou vzpřímeně, nebo splývají na vodní hladině. Řapíky bývají purpurově naběhlé, čepele jsou modrozeleně zbarvené se silnou voskovou kutikulou. Palice je dlouhá i přes 20 cm. 

Semena a oddenky sloužily Indiánům jako potravina. Musely se však sušení a vařením zbavit krystalků šťavelanu vápenatého, který je zasyrova palčivý a nebezpečný.

Barva květenství: žlutá a bílá
Doba květu: jaro
Rozšíření: východní státy USA od hranic s Kanadou po Texas; neroste v oblasti velkých jezer
Ekologie: Roste v mělkých vodách, bažinách a pomalu tekoucích řekách.

<h3>Skunkovka páchnoucí <em>(Symplocarpus foetidus)</em></h3><p>Skunkovky jsou velké trsnaté byliny se svislým tlustým oddenkem. Listy vyrůstají na jaře, květenství se zakládají už na podzim. <strong>Květenství, podobně jako u jiných árónovitých, produkuje teplo tak, že uvnitř toulce může být až o 25 °C tepleji než v okolním prostředí.</strong> Chrání tak květ před pozdními mrazíky nebo zmrznutí při změně počasí a umožňuje opylení a zrání semen.</p><p><strong>Doba květu:</strong> brzké jaro<br /><strong>Barva květenství:</strong> zelený purpurově skvrnitý<br /><strong>Rozšíření:</strong> východ USA a jižní část východní Kanady<br /><strong>Ekologie:</strong> V přírodě roste na bažinatých místech v lužních lesích, v bažinách a na podmáčených loukách.</p>

Skunkovka páchnoucí (Symplocarpus foetidus)

Skunkovky jsou velké trsnaté byliny se svislým tlustým oddenkem. Listy vyrůstají na jaře, květenství se zakládají už na podzim. Květenství, podobně jako u jiných árónovitých, produkuje teplo tak, že uvnitř toulce může být až o 25 °C tepleji než v okolním prostředí. Chrání tak květ před pozdními mrazíky nebo zmrznutí při změně počasí a umožňuje opylení a zrání semen.

Doba květu: brzké jaro
Barva květenství: zelený purpurově skvrnitý
Rozšíření: východ USA a jižní část východní Kanady
Ekologie: V přírodě roste na bažinatých místech v lužních lesích, v bažinách a na podmáčených loukách.

<h3>Toulcovka americká <em>(Lysichiton americanus)</em></h3><p>Toulcovky jsou mohutné trsnatě rostoucí byliny. V zemi mají krátké vzpřímené oddenky, jež kořeny zatahují pod zem. Na jaře z nich vyrůstají eliptické listy se sbíhavou bází. Podle podmínek dorůstají 30–150 cm, široké jsou až 30 cm.</p><p><strong>Vzpřímená páchnoucí květenství vyrůstají jednotlivě dříve než listy nebo v době růstu listů. Slabý zápach přetrvává dokonce i u starých herbářovaných rostlin.</strong> Toulec je velký, neobaluje palici, po odkvětu je opadavý. Květy jsou oboupohlavné a porůstají celou palici. </p><p>Popsány jsou dva druhy: bíle kvetoucí <strong>toulcovka kamčatská</strong> <em>(Lysichiton camtschatcense)</em> a žlutě kvetoucí <strong>toulcovka americká</strong> <em>(Lysichiton americanus).</em></p><p><strong>Barva květenství:</strong> žlutá<br /><strong>Doba květu:</strong> jaro<br /><strong>Rozšíření:</strong> severozápad Severní Ameriky<br /><strong>Ekologie:</strong> Rostou v bažinách a podmáčených loukách, obvykle na plném slunci, vzácněji ve vlhkých lesích.<br /><strong>Status:</strong> V západní Evropě se invazně šíří.</p>

Toulcovka americká (Lysichiton americanus)

Toulcovky jsou mohutné trsnatě rostoucí byliny. V zemi mají krátké vzpřímené oddenky, jež kořeny zatahují pod zem. Na jaře z nich vyrůstají eliptické listy se sbíhavou bází. Podle podmínek dorůstají 30–150 cm, široké jsou až 30 cm.

Vzpřímená páchnoucí květenství vyrůstají jednotlivě dříve než listy nebo v době růstu listů. Slabý zápach přetrvává dokonce i u starých herbářovaných rostlin. Toulec je velký, neobaluje palici, po odkvětu je opadavý. Květy jsou oboupohlavné a porůstají celou palici. 

Popsány jsou dva druhy: bíle kvetoucí toulcovka kamčatská (Lysichiton camtschatcense) a žlutě kvetoucí toulcovka americká (Lysichiton americanus).

Barva květenství: žlutá
Doba květu: jaro
Rozšíření: severozápad Severní Ameriky
Ekologie: Rostou v bažinách a podmáčených loukách, obvykle na plném slunci, vzácněji ve vlhkých lesích.
Status: V západní Evropě se invazně šíří.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907