Árónovité rostliny jsou vývojově pokročilé druhy se speciálně stavěnými květy a květenstvím, které se opyluje díky uvězněnému hmyzu. Původní árónovité však mají toulec volný, květy tvořící palici mají zřetelné okvětí a jsou oboupohlavné. Jedná se o rostliny mírného pásma, jež se jako kuriozity občas pěstují i u nás.
Vodní nebo bahenní vytrvalá bylina. V zemi má krátký oddenek, který kořeny postupně stahují hlouběji do bahna. Na zimu zatahuje, na jaře vyrůstají podlouhlé eliptické listy, které u rostlin rostoucích mělce rostou vzpřímeně, nebo splývají na vodní hladině. Řapíky bývají purpurově naběhlé, čepele jsou modrozeleně zbarvené se silnou voskovou kutikulou. Palice je dlouhá i přes 20 cm.
Semena a oddenky sloužily Indiánům jako potravina. Musely se však sušení a vařením zbavit krystalků šťavelanu vápenatého, který je zasyrova palčivý a nebezpečný.
Barva květenství: žlutá a bílá
Doba květu: jaro
Rozšíření: východní státy USA od hranic s Kanadou po Texas; neroste v oblasti velkých jezer
Ekologie: Roste v mělkých vodách, bažinách a pomalu tekoucích řekách.
Skunkovky jsou velké trsnaté byliny se svislým tlustým oddenkem. Listy vyrůstají na jaře, květenství se zakládají už na podzim. Květenství, podobně jako u jiných árónovitých, produkuje teplo tak, že uvnitř toulce může být až o 25 °C tepleji než v okolním prostředí. Chrání tak květ před pozdními mrazíky nebo zmrznutí při změně počasí a umožňuje opylení a zrání semen.
Doba květu: brzké jaro
Barva květenství: zelený purpurově skvrnitý
Rozšíření: východ USA a jižní část východní Kanady
Ekologie: V přírodě roste na bažinatých místech v lužních lesích, v bažinách a na podmáčených loukách.
Toulcovky jsou mohutné trsnatě rostoucí byliny. V zemi mají krátké vzpřímené oddenky, jež kořeny zatahují pod zem. Na jaře z nich vyrůstají eliptické listy se sbíhavou bází. Podle podmínek dorůstají 30–150 cm, široké jsou až 30 cm.
Vzpřímená páchnoucí květenství vyrůstají jednotlivě dříve než listy nebo v době růstu listů. Slabý zápach přetrvává dokonce i u starých herbářovaných rostlin. Toulec je velký, neobaluje palici, po odkvětu je opadavý. Květy jsou oboupohlavné a porůstají celou palici.
Popsány jsou dva druhy: bíle kvetoucí toulcovka kamčatská (Lysichiton camtschatcense) a žlutě kvetoucí toulcovka americká (Lysichiton americanus).
Barva květenství: žlutá
Doba květu: jaro
Rozšíření: severozápad Severní Ameriky
Ekologie: Rostou v bažinách a podmáčených loukách, obvykle na plném slunci, vzácněji ve vlhkých lesích.
Status: V západní Evropě se invazně šíří.
Wikimedia Commons, Daderot, CC0
Wikimedia Commons, Fritzflohrreynolds, CC BY-SA 3.0
Wikimedia Commons, Martin Bravenboer, CC0
ilustrace Tereza Samková (se souhlasem autorky)
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)