Páchnoucí obyvatelé bahna: Arónovité rostliny mírného pásma

11.09.2020 - Pavel Sekerka

Árónovité rostliny jsou vývojově pokročilé druhy se speciálně stavěnými květy a květenstvím, které se opyluje díky uvězněnému hmyzu. Původní árónovité však mají toulec volný, květy tvořící palici mají zřetelné okvětí a jsou oboupohlavné. Jedná se o rostliny mírného pásma, jež se jako kuriozity občas pěstují i u nás.

<h3>Vodoklas vodní <em>(Orontium aquaticum)</em></h3><p>Vodní nebo bahenní vytrvalá bylina. V zemi má krátký oddenek, který kořeny postupně stahují hlouběji do bahna. <strong>Na zimu zatahuje, na jaře vyrůstají podlouhlé eliptické listy, které u rostlin rostoucích mělce rostou vzpřímeně, nebo splývají na vodní hladině.</strong> Řapíky bývají purpurově naběhlé, čepele jsou modrozeleně zbarvené se silnou voskovou kutikulou. Palice je dlouhá i přes 20 cm. </p><p>Semena a oddenky sloužily Indiánům jako potravina. Musely se však sušení a vařením zbavit krystalků šťavelanu vápenatého, který je zasyrova palčivý a nebezpečný.</p><p><strong>Barva květenství:</strong> žlutá a bílá<br /><strong>Doba květu:</strong> jaro<br /><strong>Rozšíření:</strong> východní státy USA od hranic s Kanadou po Texas; neroste v oblasti velkých jezer<br /><strong>Ekologie:</strong> Roste v mělkých vodách, bažinách a pomalu tekoucích řekách.</p>

Vodoklas vodní (Orontium aquaticum)

Vodní nebo bahenní vytrvalá bylina. V zemi má krátký oddenek, který kořeny postupně stahují hlouběji do bahna. Na zimu zatahuje, na jaře vyrůstají podlouhlé eliptické listy, které u rostlin rostoucích mělce rostou vzpřímeně, nebo splývají na vodní hladině. Řapíky bývají purpurově naběhlé, čepele jsou modrozeleně zbarvené se silnou voskovou kutikulou. Palice je dlouhá i přes 20 cm. 

Semena a oddenky sloužily Indiánům jako potravina. Musely se však sušení a vařením zbavit krystalků šťavelanu vápenatého, který je zasyrova palčivý a nebezpečný.

Barva květenství: žlutá a bílá
Doba květu: jaro
Rozšíření: východní státy USA od hranic s Kanadou po Texas; neroste v oblasti velkých jezer
Ekologie: Roste v mělkých vodách, bažinách a pomalu tekoucích řekách.

<h3>Skunkovka páchnoucí <em>(Symplocarpus foetidus)</em></h3><p>Skunkovky jsou velké trsnaté byliny se svislým tlustým oddenkem. Listy vyrůstají na jaře, květenství se zakládají už na podzim. <strong>Květenství, podobně jako u jiných árónovitých, produkuje teplo tak, že uvnitř toulce může být až o 25 °C tepleji než v okolním prostředí.</strong> Chrání tak květ před pozdními mrazíky nebo zmrznutí při změně počasí a umožňuje opylení a zrání semen.</p><p><strong>Doba květu:</strong> brzké jaro<br /><strong>Barva květenství:</strong> zelený purpurově skvrnitý<br /><strong>Rozšíření:</strong> východ USA a jižní část východní Kanady<br /><strong>Ekologie:</strong> V přírodě roste na bažinatých místech v lužních lesích, v bažinách a na podmáčených loukách.</p>

Skunkovka páchnoucí (Symplocarpus foetidus)

Skunkovky jsou velké trsnaté byliny se svislým tlustým oddenkem. Listy vyrůstají na jaře, květenství se zakládají už na podzim. Květenství, podobně jako u jiných árónovitých, produkuje teplo tak, že uvnitř toulce může být až o 25 °C tepleji než v okolním prostředí. Chrání tak květ před pozdními mrazíky nebo zmrznutí při změně počasí a umožňuje opylení a zrání semen.

Doba květu: brzké jaro
Barva květenství: zelený purpurově skvrnitý
Rozšíření: východ USA a jižní část východní Kanady
Ekologie: V přírodě roste na bažinatých místech v lužních lesích, v bažinách a na podmáčených loukách.

<h3>Toulcovka americká <em>(Lysichiton americanus)</em></h3><p>Toulcovky jsou mohutné trsnatě rostoucí byliny. V zemi mají krátké vzpřímené oddenky, jež kořeny zatahují pod zem. Na jaře z nich vyrůstají eliptické listy se sbíhavou bází. Podle podmínek dorůstají 30–150 cm, široké jsou až 30 cm.</p><p><strong>Vzpřímená páchnoucí květenství vyrůstají jednotlivě dříve než listy nebo v době růstu listů. Slabý zápach přetrvává dokonce i u starých herbářovaných rostlin.</strong> Toulec je velký, neobaluje palici, po odkvětu je opadavý. Květy jsou oboupohlavné a porůstají celou palici. </p><p>Popsány jsou dva druhy: bíle kvetoucí <strong>toulcovka kamčatská</strong> <em>(Lysichiton camtschatcense)</em> a žlutě kvetoucí <strong>toulcovka americká</strong> <em>(Lysichiton americanus).</em></p><p><strong>Barva květenství:</strong> žlutá<br /><strong>Doba květu:</strong> jaro<br /><strong>Rozšíření:</strong> severozápad Severní Ameriky<br /><strong>Ekologie:</strong> Rostou v bažinách a podmáčených loukách, obvykle na plném slunci, vzácněji ve vlhkých lesích.<br /><strong>Status:</strong> V západní Evropě se invazně šíří.</p>

Toulcovka americká (Lysichiton americanus)

Toulcovky jsou mohutné trsnatě rostoucí byliny. V zemi mají krátké vzpřímené oddenky, jež kořeny zatahují pod zem. Na jaře z nich vyrůstají eliptické listy se sbíhavou bází. Podle podmínek dorůstají 30–150 cm, široké jsou až 30 cm.

Vzpřímená páchnoucí květenství vyrůstají jednotlivě dříve než listy nebo v době růstu listů. Slabý zápach přetrvává dokonce i u starých herbářovaných rostlin. Toulec je velký, neobaluje palici, po odkvětu je opadavý. Květy jsou oboupohlavné a porůstají celou palici. 

Popsány jsou dva druhy: bíle kvetoucí toulcovka kamčatská (Lysichiton camtschatcense) a žlutě kvetoucí toulcovka americká (Lysichiton americanus).

Barva květenství: žlutá
Doba květu: jaro
Rozšíření: severozápad Severní Ameriky
Ekologie: Rostou v bažinách a podmáčených loukách, obvykle na plném slunci, vzácněji ve vlhkých lesích.
Status: V západní Evropě se invazně šíří.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907