Panika napříč Evropou: Hon na upíry v 18. století

29.02.2016 - Ĺudovít Kossár

Upíři byli obviňováni z šíření všemožných chorob a epidemií. Lidé hromadně otvírali hroby a zneškodňovali vykopaná těla


Reklama

Stačilo najít pohřbené tělo bez větších známek rozkladu a důkaz byl na světě: jde o upíra! Takovou mrtvolu probodli kůlem, usekli mu hlavu a spálili ji. Jenže podobné zacházení s ostatky nebylo zrovna legální a protože pálení nebožtíků přitahovalo dost pozornosti, vyvinuli si pověrčiví protiupíří aktivisté jiné způsoby, jak nepřítele „neutralizovat“. 

Nejlepší obrana? Útok!

Po vykopání těla mu probodli srdce dřevěným kůlem, aby tak zablokovali jeho životní funkce. Useknutou hlavu mu vložili mezi nohy a protože stále existovalo riziko, že by si ji nemrtvý mohl nasadit zpět, svázali mu ruce růžencem a pro úplné znehybnění mu na paže a nohy navalili těžké balvany nebo přibili jeho šaty hřebíky do rakve či země. Mezi čelisti mu vložili kámen, aby nemohl začít žvýkat svůj rubáš. Už tím prý dokázal seslat na lidi neštěstí a nemoci a hlavně: šlo o první stupeň probouzení. Jak dokázali lidé určit, který náhrobek skrývá upíra? Měli na to zajímavou metodu. Přivedli na hřbitov černého koně a u kterého hrobu se splašil, tam začali kopat…

Zásah Marie Terezie

Jenže v tehdejší době na upíry věřili i lékaři a vědci, natož obyčejný nevzdělaný lid, který propadal panice. Upíří hysterie se rozmohla natolik, že císařovna Marie Terezie roku 1755 vyslala do Čech svého osobního lékaře Gerharda van Swietna, aby na konkrétních případech dokázal, že jde jen o pověry. Své závěry sepsal do zprávy nazvané Pojednání o existenci duchů. Můžeme se tam dočíst například toto: „všechen ten rozruch nepochází z ničeho jiného, než ze zbytečného strachu, pověrčivé důvěřivosti, temné představivosti, jednoduchosti a ignorance mezi lidmi.“ Na základě této zprávy vydala Marie Terezie dekret, který zakazoval otvírání hrobů a hanobení těl.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 11/14

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907