Pánská záležitost: Plešatí také zvířata?

01.02.2022 - Barbora Jelínková


Reklama

U člověka představuje ztráta vlasů přirozený důsledek změny hladiny hormonů, zejména testosteronu, proto se projevuje především u mužů. V živočišné říši tvoříme z daného hlediska unikát: Podobný fenomén dosud vědci pozorovali jen u šimpanzů a makaků.

V laboratorních podmínkách se však prokázalo, že cílená manipulace s hladinou hormonů – například složením potravy – vyvolá ztrátu srsti i u dalších savců, zejména hlodavců. V případě ptáků pak může dojít k pelichání.

TIP: Pátrání po genu plešatosti: Genetici prověřili DNA 52 tisíc mužů

Částečná ztráta srsti se občas vyskytuje také u některých zvířat, zejména pak u domácích mazlíčků. Na vině jsou podle vědců nejčastěji genetické hrátky spojené se šlechtěním. V ohrožení jsou například jezevčíci nebo chrti. Také snaha o vyšlechtění šedých a stříbrných labradorů se ukázala jako nepříliš šťastná – ukázalo se, že psi s tímto zbarvením měli oslabené folikuly a sklony k řídnutí a vypadávání srsti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907