Pánská záležitost: Plešatí také zvířata?

01.02.2022 - Barbora Jelínková


Reklama

U člověka představuje ztráta vlasů přirozený důsledek změny hladiny hormonů, zejména testosteronu, proto se projevuje především u mužů. V živočišné říši tvoříme z daného hlediska unikát: Podobný fenomén dosud vědci pozorovali jen u šimpanzů a makaků.

V laboratorních podmínkách se však prokázalo, že cílená manipulace s hladinou hormonů – například složením potravy – vyvolá ztrátu srsti i u dalších savců, zejména hlodavců. V případě ptáků pak může dojít k pelichání.

TIP: Pátrání po genu plešatosti: Genetici prověřili DNA 52 tisíc mužů

Částečná ztráta srsti se občas vyskytuje také u některých zvířat, zejména pak u domácích mazlíčků. Na vině jsou podle vědců nejčastěji genetické hrátky spojené se šlechtěním. V ohrožení jsou například jezevčíci nebo chrti. Také snaha o vyšlechtění šedých a stříbrných labradorů se ukázala jako nepříliš šťastná – ukázalo se, že psi s tímto zbarvením měli oslabené folikuly a sklony k řídnutí a vypadávání srsti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907