Na světě existuje pouze jedno místo, kde netopýři nemusí mít strach z pavouků – Antarktida. Pavoukovci jinak číhají na svoji noční kořist úplně všude
Studie křižáka s latinským názvem Argiope savignyi a sklípkana načervenalého (Poecilotheria rufilata), kteří loví malé netopýry, vedla vědce k myšlence, že netopýři končí jako potrava pavouků častěji, než se dříve biologové domnívali. Analyzovali proto vědecké zprávy, rozhovory s odborníky na pavoukovce a zaměstnanci netopýřích nemocnic, snímky a videozáznamy pokrývající období sta let a objevili 52 případů, kdy si pavouk pochutnal na netopýrovi. Přibližně 90 % těchto osminohých lovců žije přitom v teplejších částech světa okolo rovníku. Asi 40 % obývá neotropy – celou Jižní Ameriku a tropické oblasti Severní Ameriky – zatímco téměř jedna třetina se vyskytuje v Asii a více než jedna šestina v Austrálii a na Nové Guinei.
TIP: Nepoznaní géniové nočního letu: Fakta a mýty o netopýrech
Pavouci, kteří si stavějí sítě, mají přitom na svědomí celých 88 % případů. Například v Panamě a Kostarice si staví sítě poblíž budov obydlených netopýřími koloniemi, pavučinové pasti najdeme však i v parcích a lesích poblíž Hongkongu. Další výzkum má být zaměřen na obrovské pavučiny, kterými jsou někdy uzavřeny vchody do jeskyní obývaných tropickými druhy netopýrů. Vědce zajímá, zda pavouci stavějí tyto sítě ve vchodu do jeskyně úmyslně a nakolik jsou jejich pasti účinné.
časopis Příroda
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)