Pavouci v ohrožení: Na černém trhu se nimi obchoduje ve velkém

15.09.2022 - Barbora Jelínková

Nelegální prodej ohrožených druhů i souvisejících produktů přidělává ochráncům zvířat vrásky již dlouho. A podle nového výzkumu teď mají další důvod ke znepokojení: Na černém trhu se ve velkém obchoduje s pavouky

<p>Tarantule se stávají oblíbenými domácími mazlíčky, tudíž bohužel lákají i pašeráky.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Tarantule se stávají oblíbenými domácími mazlíčky, tudíž bohužel lákají i pašeráky. (foto: Shutterstock)


Reklama

Autoři studie zveřejněné v časopise Communications Biology analyzovali seznamy pavouků a příbuzných bezobratlých prodávaných online. Ukázalo se přitom, že se nabídka osminohých členovců na černém trhu v uplynulých dvou dekádách rozrostla na víc než 1 200 druhů – a mimo jiné zahrnuje polovinu globální populace tarantulí, z níž se celých 25 % povedlo popsat až po roce 2000.

Příležitost pašovat

„Z pavoukovců se stalo masově obchodované zboží a příslušným orgánům se ho většinou nedaří zachytit,“ varuje bioložka Alice Hughesová, jež se na studii podílela. Dvě třetiny uvedených zvířat přitom pocházejí přímo z divoké přírody, kde tudíž jejich kritické počty dál klesají. Pro pašeráky představují pavouci či štíři ideální kořist, neboť je lze snadno ukrýt v útrobách zavazadel a nezachytí je skenery pro odhalení nelegálně převážených obratlovců. Poptávka po nich navíc rychle roste a v uplynulých letech se zařadili mezi oblíbené domácí mazlíčky, kteří nevyžadují přílišnou péči. 

Hořící knihovna

Biologové nyní upozorňují, že bezobratlí zůstávali dlouho mimo hledáčky ochránců přírody: Ze všech druhů evidovaných Mezinárodní unií pro ochranu přírody, která aktualizuje seznamy živočichů ohrožených vyhynutím, tvoří jen necelé 1 %.

TIP: Drancování přírodního dědictví Maroka: Je libo orlí křídlo, opičí hlavu nebo třeba kabelku z geparda?

Další důvod, proč se na nepříjemnou statistiku více zaměřit, představuje fakt, že se mezi obchodovanými tvory mohou nacházet i zatím vědecky nepopsané druhy. „Ztratit dosud neznámé druhy pavouků je stejné, jako by vám v knihovně shořely svazky, které jste ještě nečetli,“ uzavírá Miriam Fauziaová ze zoologické zahrady v Indianapolis.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907