Pekelné dvojče Země: Venuše je možná Zemi podobnější, než se zdálo

21.12.2017 - Stanislav Mihulka

Extrémní podnebí Venuše je podle geologů zodpovědné za vznik a pohyb útvarů podobných tektonickým deskám

Dřívější teorie naznačovaly, že Venuše má nejspíše litosféru tvořenou jednou kompaktní litosférickou deskou a neexistuje na ní desková tektonika.
Dřívější teorie naznačovaly, že Venuše má nejspíše litosféru tvořenou jednou kompaktní litosférickou deskou a neexistuje na ní desková tektonika.

Reklama

Venuše není zrovna příjemným místem pro život. Burácejí tam extrémní vichry, u povrchu planety panuje drtivý tlak 90 atmosfér a teploty tam dosahují pekelných 460 °C. V husté a extrémně toxické atmosféře Venuše prší kyselina sírová a sněží kov.

Přesto planetární geolog Paul Byrne ze Státní univerzity Severní Karolíny a jeho kolegové tvrdí, že Venuše je podobnější Zemi víc, než jsme si až doposud mysleli. Nejenom že jde o kamennou planetu jen o málo menší než Země, zřejmě tam také probíhá něco podobného deskové tektonice, jak ji známe ze Země.

Desková tektonika Venuše

V případě Země tektonické desky plují v horké a měkké vrstvě zemského pláště. Na Venuši to podle vědců funguje tak, že pekelně horké klima u povrchu planety vytváří struktury podobné tektonickým deskám na Zemi. Podle Byrneho a spol. byly tyto desky na Venuši ještě v nedávné minulosti pohyblivé.

TIP: Měla Venuše kdysi globální oceán? Nové důkazy tomu nasvědčují

Vědci k těmto závěrům dospěli po analýze dat získaných během mise americké sondy Magellan, která v roce 1994 dopadla na povrch Venuše. Nezaměřovali se přitom na jednotlivé oblasti povrchu Venuše, ale sledovali jej spíše jako celek a hledali na něm stopy geologické aktivity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Newsweek

  • Zdroj fotografií: NASA / JPLDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907