Pekelné dvojče Země: Venuše je možná Zemi podobnější, než se zdálo

21.12.2017 - Stanislav Mihulka

Extrémní podnebí Venuše je podle geologů zodpovědné za vznik a pohyb útvarů podobných tektonickým deskám

Dřívější teorie naznačovaly, že Venuše má nejspíše litosféru tvořenou jednou kompaktní litosférickou deskou a neexistuje na ní desková tektonika.
Dřívější teorie naznačovaly, že Venuše má nejspíše litosféru tvořenou jednou kompaktní litosférickou deskou a neexistuje na ní desková tektonika.

Reklama

Venuše není zrovna příjemným místem pro život. Burácejí tam extrémní vichry, u povrchu planety panuje drtivý tlak 90 atmosfér a teploty tam dosahují pekelných 460 °C. V husté a extrémně toxické atmosféře Venuše prší kyselina sírová a sněží kov.

Přesto planetární geolog Paul Byrne ze Státní univerzity Severní Karolíny a jeho kolegové tvrdí, že Venuše je podobnější Zemi víc, než jsme si až doposud mysleli. Nejenom že jde o kamennou planetu jen o málo menší než Země, zřejmě tam také probíhá něco podobného deskové tektonice, jak ji známe ze Země.

Desková tektonika Venuše

V případě Země tektonické desky plují v horké a měkké vrstvě zemského pláště. Na Venuši to podle vědců funguje tak, že pekelně horké klima u povrchu planety vytváří struktury podobné tektonickým deskám na Zemi. Podle Byrneho a spol. byly tyto desky na Venuši ještě v nedávné minulosti pohyblivé.

TIP: Měla Venuše kdysi globální oceán? Nové důkazy tomu nasvědčují

Vědci k těmto závěrům dospěli po analýze dat získaných během mise americké sondy Magellan, která v roce 1994 dopadla na povrch Venuše. Nezaměřovali se přitom na jednotlivé oblasti povrchu Venuše, ale sledovali jej spíše jako celek a hledali na něm stopy geologické aktivity.

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Newsweek

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907