Po stezce Pacific Crest Trail lze projít celé Spojené státy. Trasa s délkou 4 270 km se vyhýbá civilizaci a nabízí odvážným dobrodruhům nepřeberné přírodní krásy. Každoročně ji přitom zdolá méně lidí než Everest
E. C. Manning Provincial Park
Poslední zastávku na dlouhé cestě tvoří E. C. Manning Provincial Park, založený v roce 1941. Tamní stezky, protkávající dnes území o rozloze 837 km², využívali již původní obyvatelé Kanady a první Evropané je objevili roku 1813. V lesích rezervace žijí mimo jiné medvědi baribalové či syslové skalní a většina dobrodruhů tam završuje své pětiměsíční putování po jedinečné Pacific Crest Trail.
Okanogan National Forest
Okanoganský národní les se rozkládá na úctyhodných 6 066 km², tudíž na jeho území panují nejrůznější klimatické podmínky: Zatímco západ se těší většímu množství srážek, východ je naopak podstatně sušší. Z téhož důvodu první zmíněný region utvářejí tajgy, zatímco v méně vlhkých oblastech převládají stepi.
Three Sisters
Trojice vulkanických vrcholků, jejichž název v překladu znamená „tři sestry“, spadá do kaskádového pohoří táhnoucího se od Britské Kolumbie až na sever Kalifornie. Výška všech tří přesahuje 3 000 m n. m., ale jejich sopečná historie se liší: Zatímco vrcholy na severu a uprostřed v posledních 14 tisících letech nesoptily a nejspíš už nikdy nebudou, jižní vulkán vybuchl před dvěma tisíci lety a explozí hrozí i dnes.
Crater Lake National Park
Lokalita kolem kráterového jezera, jež vzniklo v místě vybuchlé sopky Mazama, se proměnila v národní park už roku 1902, a jde tak o pátou nejstarší chráněnou oblast USA. Hloubka zatopeného kráteru dosahuje 594 metru, což z něj činí nejhlubší jezero Spojených států. Rezervoár nemá žádný přítok, napájejí ho pouze přeháňky a tající sníh.
Klamath Mountains
Asi dvě třetiny Klamathských hor se rozkládají v Kalifornii, zatímco zbytek už se nachází na území Oregonu. Nerostný základ pohoří utváří serpentinit s mramorem a průměrná výška vrcholků šplhá k 1 800 m n. m. Díky své poloze a jedinečnému složení půdy se Klamath Mountains staly domovem mnoha endemických dřevin: Roste tam například smrk Brewerův nebo cypřišek Lawsonův.
Devils Postpile National Monument
Chráněná oblast získala své jméno související s ďáblem podle temného útesu z čedičových sloupů, který vznikl prouděním lávy zhruba před 100 tisíci lety. Původně šlo o mnohem rozsáhlejší formaci, ale postupně ji zbrousil putující ledovec. Dnes sloupy měří až 18 metrů a průměr těch nejsilnějších se pohybuje okolo 1,1 metru.
Vasquez Rocks
Přírodní park nedaleko města Agua Dulce proslul pitoreskními skálami: Jedná se o vrstvy sedimentů, jež před 25 miliony lety vyzvedla na povrch seismická aktivita, a za jejich současný tvar může přirozená eroze. Dřív se jednalo o území kmene Tataviamů, jejich domovinu ovšem zabrali Španělé a postupně indiány vytlačili. Obratem se však sami stali obětí dobyvačné politiky mladých Spojených států, které si region přivlastnily roku 1848.
Anza-Borrego Desert State Park
Devět z deseti nadšenců začíná svou pouť právě tady, obvykle na přelomu dubna a května. Poušť totiž ještě nesnesitelně nežhne, ale sníh v pohořích na trase už odtává. V době, kdy cestovatelé dosáhnou jejich vrcholků, hrozí mnohem nižší riziko lavin a náhlých záplav. S rozlohou 2 371 km² představuje Anza-Borrego největší národní park Kalifornie. Návštěvníci jej mohou objevovat prostřednictvím 800 km polních cest a 180 km turistických stezek. Natrefí přitom na širokou plejádu kaktusů, pouštních květin, ale i na ohrožené ovce Nelsonovy.
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)