Doba se sice mění, nicméně lidské potřeby zůstávají po dlouhá staletí stejné. Chceme být zdraví, v něco věřit, poznávat svět a také si – alespoň někteří – dát pořádně „do nosu“. Následující evropské instituce a podniky mají tu nejlepší pověst, a především nejdelší tradici
Katedrála sv. Dominika
založena: 4. století | kde: Split, Chorvatsko
Katedrála sv. Dominika vyrostla z honosného mauzolea římského císaře Diokleciána, který zemřel v roce 305. Komplex sestává z kostela zasvěceného Matce Marii a ze zvonice sv. Dominika, jehož ostatky také ukrývá pokladnice v prvním patře sakristie. Oba svatostánky byly vysvěceny v 7. století, a katedrála tak představuje nejstarší katolickou stavbu svého druhu na světě. V současnosti se rovněž jedná o sídlo římskokatolické diecéze Split-Makarska, kterou vede arcibiskup Marin Barišić.
Sean’s Bar
založen: 10. století | kde: Athlone, Irsko
V samotném srdci Irska leží starobylé městečko Athlone, v jehož centru se nachází nejstarší hospoda celé země, ale dokonce i Evropy. V současnosti nese prastarý lokál, s historií sahající až do 10. století, název Sean’s Bar. Dřív se však jmenoval po svém zakladateli, jistém Luainovi, který údajně pomáhal převádět lidi přes zrádný brod nedaleko města. Uvnitř čeká příjemné posezení s živou hudbou a také výstavka historických předmětů, jež byly v místě nalezeny během rekonstrukcí a díky kterým si podnik vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
Nemocnice sv. Jana
založena: polovina 12. století | kde: Bruggy, Belgie
Chrámy, kam chodili nemocní, aby o ně bylo postaráno, existovaly již v antickém Řecku či v Egyptě. Nicméně jednu z nejstarších nemocnic v moderním slova smyslu založili mniši v polovině 12. století na území dnešních belgických Brugg. Jmenovala se Sint-Janshospitaal neboli Nemocnice sv. Jana a vyrostla vedle kostela Matky boží. Koncem 20. století již okolo centrální budovy stálo osm specializovaných oddělení, načež se instituce přesunula na předměstí. V historické památce dnes sídlí muzeum a umělecká galerie.
Boloňská univerzita
založena: 1088 | kde: Boloňa, Itálie
Přesné datum založení Boloňské univerzity neznáme, nejvíc historiků se však shodne, že k tomu došlo roku 1088 – a o necelých sto let později jí „požehnal“ i císař Fridrich I. Barbarossa. Jedná se tedy o nejstarší univerzitu světa, která navíc stále funguje. Dnes ji navštěvuje přes 80 tisíc studentů, o jejichž vzdělání, výchovu i pohodlí se stará 2 850 zaměstnanců. Školu absolvovala mimo jiné řada budoucích papežů a také zakladatel známé automobilky Enzo Ferrari.
Hamburské letiště
založeno: 1911 | kde: Hamburk, Německo
Dnešní hamburské letiště vzniklo v roce 1911 na popud společnosti Hamburger Luftschiffhallen, a představuje tak nejstarší stále fungující vzdušný přístav na světě. Původně sloužilo pro vzducholodě, ale v roce 1913 se rozšířilo o patnáct hektarů, aby mohla vyrůst i plocha pro běžná letadla. Letiště sehrálo významnou roli v obou světových válkách a jméno města, v němž se nachází, nese od roku 1945, kdy bylo pod britskou správou. Loni odbavilo přes 17 milionů pasažérů a téměř 160 tisíc letadel.
100+1 zahraniční zajímavost
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)