Reklama


Pět čiperných kmetů: Evropské instituce a podniky s mnohaletou tradicí

10.04.2018 - Vilém Koubek

Doba se sice mění, nicméně lidské potřeby zůstávají po dlouhá staletí stejné. Chceme být zdraví, v něco věřit, poznávat svět a také si – alespoň někteří – dát pořádně „do nosu“. Následující evropské instituce a podniky mají tu nejlepší pověst, a především nejdelší tradici

<h3>Posvěcené mauzoleum</h3><p><strong>Katedrála sv. Dominika</strong><br /><strong>založena:</strong> 4. století | <strong>kde:</strong> Split, Chorvatsko</p><p>Katedrála sv. Dominika vyrostla z honosného mauzolea římského císaře <strong>Diokleciána</strong>, který zemřel v roce 305. Komplex sestává z kostela zasvěceného Matce Marii a ze zvonice sv. Dominika, jehož ostatky také ukrývá pokladnice v prvním patře sakristie. <strong>Oba svatostánky byly vysvěceny v 7. století</strong>, a katedrála tak představuje nejstarší katolickou stavbu svého druhu na světě. V současnosti se rovněž jedná o sídlo římskokatolické diecéze Split-Makarska, kterou vede arcibiskup <strong>Marin Barišić</strong>.</p>

Posvěcené mauzoleum

Katedrála sv. Dominika
založena: 4. století | kde: Split, Chorvatsko

Katedrála sv. Dominika vyrostla z honosného mauzolea římského císaře Diokleciána, který zemřel v roce 305. Komplex sestává z kostela zasvěceného Matce Marii a ze zvonice sv. Dominika, jehož ostatky také ukrývá pokladnice v prvním patře sakristie. Oba svatostánky byly vysvěceny v 7. století, a katedrála tak představuje nejstarší katolickou stavbu svého druhu na světě. V současnosti se rovněž jedná o sídlo římskokatolické diecéze Split-Makarska, kterou vede arcibiskup Marin Barišić.

<h3>Prastará nálevna</h3><p><strong>Sean’s Bar</strong><br /><strong>založen:</strong> 10. století | <strong>kde:</strong> Athlone, Irsko</p><p>V samotném srdci Irska leží starobylé městečko Athlone, v jehož centru se nachází nejstarší hospoda celé země, ale dokonce i Evropy. V současnosti nese prastarý lokál, s historií sahající až do 10. století, název Sean’s Bar. Dřív se však jmenoval po svém zakladateli, jistém <strong>Luainovi</strong>, který údajně pomáhal převádět lidi přes zrádný brod nedaleko města. <strong>Uvnitř čeká příjemné posezení s živou hudbou a také výstavka historických předmětů</strong>, jež byly v místě nalezeny během rekonstrukcí a díky kterým si podnik vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů. </p>

Prastará nálevna

Sean’s Bar
založen: 10. století | kde: Athlone, Irsko

V samotném srdci Irska leží starobylé městečko Athlone, v jehož centru se nachází nejstarší hospoda celé země, ale dokonce i Evropy. V současnosti nese prastarý lokál, s historií sahající až do 10. století, název Sean’s Bar. Dřív se však jmenoval po svém zakladateli, jistém Luainovi, který údajně pomáhal převádět lidi přes zrádný brod nedaleko města. Uvnitř čeká příjemné posezení s živou hudbou a také výstavka historických předmětů, jež byly v místě nalezeny během rekonstrukcí a díky kterým si podnik vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů. 

<h3>Léčivé muzeum</h3><p><strong>Nemocnice sv. Jana</strong><br /><strong>založena:</strong> polovina 12. století | <strong>kde:</strong> Bruggy, Belgie</p><p>Chrámy, kam chodili nemocní, aby o ně bylo postaráno, existovaly již v antickém Řecku či v Egyptě. Nicméně <strong>jednu z nejstarších nemocnic v moderním slova smyslu založili mniši v polovině 12. století</strong> na území dnešních belgických Brugg. Jmenovala se Sint-Janshospitaal neboli Nemocnice sv. Jana a vyrostla vedle kostela Matky boží. Koncem 20. století již okolo centrální budovy stálo osm specializovaných oddělení, načež se instituce přesunula na předměstí. V historické památce dnes sídlí muzeum a umělecká galerie.  </p>

Léčivé muzeum

Nemocnice sv. Jana
založena: polovina 12. století | kde: Bruggy, Belgie

Chrámy, kam chodili nemocní, aby o ně bylo postaráno, existovaly již v antickém Řecku či v Egyptě. Nicméně jednu z nejstarších nemocnic v moderním slova smyslu založili mniši v polovině 12. století na území dnešních belgických Brugg. Jmenovala se Sint-Janshospitaal neboli Nemocnice sv. Jana a vyrostla vedle kostela Matky boží. Koncem 20. století již okolo centrální budovy stálo osm specializovaných oddělení, načež se instituce přesunula na předměstí. V historické památce dnes sídlí muzeum a umělecká galerie.  

<h3>Svatostánek vzdělání</h3><p><strong>Boloňská univerzita</strong><br /><strong>založena:</strong> 1088 | <strong>kde:</strong> Boloňa, Itálie</p><p>Přesné datum založení Boloňské univerzity neznáme, nejvíc historiků se však shodne, že k tomu došlo roku 1088 – a o necelých sto let později jí „požehnal“ i císař <strong>Fridrich I. Barbarossa. Jedná se tedy o nejstarší univerzitu světa, která navíc stále funguje</strong>. Dnes ji navštěvuje přes 80 tisíc studentů, o jejichž vzdělání, výchovu i pohodlí se stará 2 850 zaměstnanců. Školu absolvovala mimo jiné řada budoucích papežů a také zakladatel známé automobilky Enzo Ferrari.</p>

Svatostánek vzdělání

Boloňská univerzita
založena: 1088 | kde: Boloňa, Itálie

Přesné datum založení Boloňské univerzity neznáme, nejvíc historiků se však shodne, že k tomu došlo roku 1088 – a o necelých sto let později jí „požehnal“ i císař Fridrich I. Barbarossa. Jedná se tedy o nejstarší univerzitu světa, která navíc stále funguje. Dnes ji navštěvuje přes 80 tisíc studentů, o jejichž vzdělání, výchovu i pohodlí se stará 2 850 zaměstnanců. Školu absolvovala mimo jiné řada budoucích papežů a také zakladatel známé automobilky Enzo Ferrari.

<h3>Domov vzducholodí</h3><p><strong>Hamburské letiště</strong><br /><strong>založeno:</strong> 1911 | <strong>kde:</strong> Hamburk, Německo</p><p>Dnešní hamburské letiště vzniklo v roce 1911 na popud společnosti Hamburger Luftschiffhallen, a představuje tak nejstarší stále fungující vzdušný přístav na světě. <strong>Původně sloužilo pro vzducholodě, ale v roce 1913 se rozšířilo o patnáct hektarů, aby mohla vyrůst i plocha pro běžná letadla</strong>. Letiště sehrálo významnou roli v obou světových válkách a jméno města, v němž se nachází, nese od roku 1945, kdy bylo pod britskou správou. Loni odbavilo přes 17 milionů pasažérů a téměř 160 tisíc letadel. </p>

Domov vzducholodí

Hamburské letiště
založeno: 1911 | kde: Hamburk, Německo

Dnešní hamburské letiště vzniklo v roce 1911 na popud společnosti Hamburger Luftschiffhallen, a představuje tak nejstarší stále fungující vzdušný přístav na světě. Původně sloužilo pro vzducholodě, ale v roce 1913 se rozšířilo o patnáct hektarů, aby mohla vyrůst i plocha pro běžná letadla. Letiště sehrálo významnou roli v obou světových válkách a jméno města, v němž se nachází, nese od roku 1945, kdy bylo pod britskou správou. Loni odbavilo přes 17 milionů pasažérů a téměř 160 tisíc letadel. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Tajemství slavné Dürerovy Růžencové slavnosti už dnes vlastně neexistuje, i když právě tento obraz je českému publiku nejpřístupnější: visí v Národní galerii.

Zajímavosti

Sonda Voyager 2 se již nachází v tzv. mezihvězdného prostoru. Aktuálně ji dělí od Země 120 AU. Její dvojče Voyager 1 se pohybuje ve vzdálenosti 150 AU.

Vesmír
Zajímavosti

Při lovu využívají lvíčci zlatí dlouhých prstů, jimiž snadno dosáhnou do nedostupných děr a skulin. Populace lvíčků zlatých přežívá v malé oblasti nedaleko brazilského Rio de Janeira.

Příroda

LeTourneau: Terénní stonožka

Obří terénní vozidlo se zrodilo v hlavě geniálního amerického vynálezce Roberta Gilmoura LeTourneaua. Délkou i provozním řešením připomíná vlak a jeho základní myšlenka vychází z lokomotivy, která díky dieselelektrickým generátorům produkuje dost energie na uvedení zbylé části soupravy do pohybu. Netřeba dodávat, že zkonstruování takového kolosu nebylo snadné, nicméně v roce 1958 konečně vznikla zcela funkční verze TC-497: poháněly ji čtyři turbínové motory s celkovým výkonem 4 680 koní, její kola měřila 3 m v průměru a celá souprava dosahovala úctyhodných 170 m. V „lokomotivě“ dokonce zbylo místo pro ubikaci, v níž mohlo žít až šest zaměstnanců. Maximální rychlost kolosu ovšem činila pouhých 32 km/h.

Funkční mnohokolka navíc bohužel přišla v době, kdy už se o přepravu těžkých břemen v terénu staraly výkonné transportní vrtulníky. Pozemní vlaky proto skončily na vrakovištích nebo v muzejních expozicích.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907