Pět obřích loupeží: Saddámova výpůjčka, zloději v muzeu a pohádkový lup po česku

21.03.2019 - Kateřina Helán Vašků

Za největší bankovní loupež všech dob se považuje událost z roku 2003. Tehdejší irácký prezident Saddám Husajn si z banky „půjčil“ v přepočtu na dnešní ceny 22 miliard korun. Jaké byly další největší úlovky zločinců?

<h3>Central Bank v Iráku </h3><p><strong>kdy:</strong> 2003 | <strong>kolik:</strong> 22 mld. Kč</p><p>Za největší bankovní loupež všech dob se považuje událost, k níž došlo v roce 2003 těsně před vypuknutím války v Iráku. <strong>Tehdejší prezident Saddám Husajn si z banky „půjčil“ v přepočtu na dnešní ceny 22 miliard korun, přičemž čtrnáct z nich nedlouho poté nalezly americké jednotky za zdmi jeho paláce</strong>. Podle bankovních úředníků přítomných u nezvyklé transakce se peníze přesouvaly do nákladních vozů asi pět hodin. </p>

Central Bank v Iráku 

kdy: 2003 | kolik: 22 mld. Kč

Za největší bankovní loupež všech dob se považuje událost, k níž došlo v roce 2003 těsně před vypuknutím války v Iráku. Tehdejší prezident Saddám Husajn si z banky „půjčil“ v přepočtu na dnešní ceny 22 miliard korun, přičemž čtrnáct z nich nedlouho poté nalezly americké jednotky za zdmi jeho paláce. Podle bankovních úředníků přítomných u nezvyklé transakce se peníze přesouvaly do nákladních vozů asi pět hodin. 

<h3>Pohádkový lup po česku </h3><p><strong>kdy:</strong> 2007 | <strong>kolik:</strong> 500 mil. Kč</p><p>Krádeže ohromných částek se nevyhýbají ani českým luhům. O dosud největší takový zločin se postaral pracovník pražské bezpečnostní agentury G4S <strong>František Procházka</strong>: 1. prosince 2007 přišel jako obvykle na svoji směnu a při odchodu se rozloučil s kolegou. <strong>Ten ovšem neměl nejmenší tušení, že si s sebou Procházka spolu s komplicem Milanem Čermákem následně odveze lup v hodnotě půl miliardy korun</strong>. Zatímco druhého pachatele policie dopadla, Procházkovi se podařilo uniknout a zřejmě si někde už víc než deset let užívá pohádkové bohatství. </p>

Pohádkový lup po česku 

kdy: 2007 | kolik: 500 mil. Kč

Krádeže ohromných částek se nevyhýbají ani českým luhům. O dosud největší takový zločin se postaral pracovník pražské bezpečnostní agentury G4S František Procházka: 1. prosince 2007 přišel jako obvykle na svoji směnu a při odchodu se rozloučil s kolegou. Ten ovšem neměl nejmenší tušení, že si s sebou Procházka spolu s komplicem Milanem Čermákem následně odveze lup v hodnotě půl miliardy korun. Zatímco druhého pachatele policie dopadla, Procházkovi se podařilo uniknout a zřejmě si někde už víc než deset let užívá pohádkové bohatství. 

<h3>Bostonské muzeum  </h3><p><strong>kdy:</strong> 1990 | <strong>kolik:</strong> 6,6 mld. Kč</p><p>Pokud jde o odcizené umění, největší „kousek“ se zatím podařil zlodějům v roce 1990 v muzeu v Bostonu. <strong>Lupiči maskovaní za policisty tehdy ukradli předměty v hodnotě dnešních 6,6 miliardy korun, mezi nimiž nechyběla díla Rembrandta či Maneta</strong>. Muži plátna vyřízli z rámů a následně se po nich i s cenným lupem slehla zem. V muzeu, jež tehdy navíc překvapivě nebylo pojištěné, visí prázdné rámy dodnes.</p>

Bostonské muzeum  

kdy: 1990 | kolik: 6,6 mld. Kč

Pokud jde o odcizené umění, největší „kousek“ se zatím podařil zlodějům v roce 1990 v muzeu v Bostonu. Lupiči maskovaní za policisty tehdy ukradli předměty v hodnotě dnešních 6,6 miliardy korun, mezi nimiž nechyběla díla Rembrandta či Maneta. Muži plátna vyřízli z rámů a následně se po nich i s cenným lupem slehla zem. V muzeu, jež tehdy navíc překvapivě nebylo pojištěné, visí prázdné rámy dodnes.

<h3>Do muzea oknem a sekerou </h3><p><strong>kdy:</strong> 2017 | <strong>kolik:</strong> 111 mil. Kč</p><p>Jeden z posledních husarských kousků se povedl skupině čtyř mužů, kteří <strong>předloni v březnu odcizili z Bodeho muzea v Berlíně obří minci v hodnotě 3,75 milionu liber. Nešlo přitom o žádného drobečka – řeč je o největší zlaté minci světa vážící 100 kg</strong>, kterou zdobila podobizna Alžběty II. a jíž se přezdívalo „Big Maple Leaf“ neboli „velký javorový list“. Muži kolem čtvrté ranní vnikli do muzea po žebříku oknem a sekerou rozbili pancéřové sklo chránící unikát. Ten potom naložili a odvezli neznámo kam. Čtveřici kriminálníků policie dopadla, ale osud lupu dál halí tajemství. </p>

Do muzea oknem a sekerou 

kdy: 2017 | kolik: 111 mil. Kč

Jeden z posledních husarských kousků se povedl skupině čtyř mužů, kteří předloni v březnu odcizili z Bodeho muzea v Berlíně obří minci v hodnotě 3,75 milionu liber. Nešlo přitom o žádného drobečka – řeč je o největší zlaté minci světa vážící 100 kg, kterou zdobila podobizna Alžběty II. a jíž se přezdívalo „Big Maple Leaf“ neboli „velký javorový list“. Muži kolem čtvrté ranní vnikli do muzea po žebříku oknem a sekerou rozbili pancéřové sklo chránící unikát. Ten potom naložili a odvezli neznámo kam. Čtveřici kriminálníků policie dopadla, ale osud lupu dál halí tajemství. 

<h3>Velká vlaková loupež </h3><p><strong>kdy:</strong> 1963 | <strong>kolik:</strong> 1,6 mld. Kč</p><p>Pořádný balík může zlodějům vynést i přepadení obyčejného poštovního vlaku, jak dokládá loupež, k níž došlo v roce 1963 v Anglii. <strong>Skupina patnácti mužů, navíc neozbrojených, tehdy pomocí falešných signálů soupravu zastavila, strojvedoucího odstranili z cesty a utekli s bankovkami v hodnotě 2,6 milionu liber</strong> (v přepočtu na dnešní ceny 1,6 mld. Kč). Policie sice většinu kriminálníků díky otiskům prstů vypátrala a odsoudila k vysokým trestům, ale minimálně jeden z nich z vězení uprchnul a dlouhá léta se pak ukrýval v Brazílii.  </p>

Velká vlaková loupež 

kdy: 1963 | kolik: 1,6 mld. Kč

Pořádný balík může zlodějům vynést i přepadení obyčejného poštovního vlaku, jak dokládá loupež, k níž došlo v roce 1963 v Anglii. Skupina patnácti mužů, navíc neozbrojených, tehdy pomocí falešných signálů soupravu zastavila, strojvedoucího odstranili z cesty a utekli s bankovkami v hodnotě 2,6 milionu liber (v přepočtu na dnešní ceny 1,6 mld. Kč). Policie sice většinu kriminálníků díky otiskům prstů vypátrala a odsoudila k vysokým trestům, ale minimálně jeden z nich z vězení uprchnul a dlouhá léta se pak ukrýval v Brazílii.  

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907