Do dražby míří jedna z nejvzácnějších bankovek v České republice. Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun
Státovka, tedy bankovka vydaná státem, nikoli Národní bankou, s nominální hodnotou 5 000 korun je z 15. dubna 1919 a v oběhu byla do roku 1921. Po dlouhou dobu se ve sběratelských kruzích vědělo jen o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence 15 kusů, později 26 kusů. V současné době je těchto sběratelsky ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách na území České republiky a v zahraničí 36.
Mezi samotnými sběrateli je však jenom 13 kusů, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, proto se nedá očekávat, že by se dostaly na sběratelský trh. Jde například o Českou národní banku, Národní muzeum či Zemské muzeum Olomouc. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč.
TIP: Téměř 2 miliony za pětilibrovou bankovku: Aukční rekord nových bankovek v Anglii
Na listopadové aukci, která je zaměřená na historii papírových platidel v českých zemích v letech 1762 až 2019, bude na prodej přibližně 550 položek. Zahrnovat bude kompletní nabídku všech bankovek 20. století, včetně několika dalších unikátů, jako třeba státovku o nominální hodnotě 500 korun z roku 1919 a také její perforovaný exemplář a nevydanou státovku deset korun československých z roku 1953.
Omnimedia
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)