Pevně svázané vzpomínky: Kdy vznikla první fotoalba?

18.08.2020 - Olga Nivnická

Alba rodinných fotografií neztratila kouzlo ani v dnešní digitální době, kdy však vznikly úplně první exempláře?


Reklama

Dnes tisíce snímků tiše odpočívají v útrobách počítačů a datových karet, ale byly doby, kdy nezbylo lidem nic jiného, než fotografie svých drahých vyvolat. A samozřejmě i nějak zařadit, protože ještě pořád šlo o dosti vzácnou věc.

Nejstarší fotoalba se nacházejí ve sbírce Knihovny Kongresu ve Washingtonu a jsou z padesátých let 19. století. Tehdy bylo fotografování drahou záležitostí, takže v jednom albu se nacházely portréty celé rozvětvené rodiny. Pro podobný typ publikací dokonce existuje v angličtině název Coffee table book čili kniha na kávový stolek. Patřilo totiž k dobrému tónu trávit návštěvy jejím listováním a komentováním, společně s popíjením horkých nápojů a pojídáním koláčků a sendvičů.

TIP: Poklad z blešího trhu: Fotka za 10 dolarů může sběrateli vynést miliony

Oblíbená byla také cestovní alba, na která dychtivě čekalo celé široké okolí šťastného cestovatele. Na přelomu 19. a 20. století se totiž turismus, jak jej známe dnes, příliš nepěstoval. Cesta do Říma, na Blízký Východ nebo do Skandinávie stále ještě měla punc velké události, která musí být patřičně zdokumentována. V tom se ostatně od dnešních turistů tehdejší poutníci nijak nelišili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907