Plodnost pod kontrolou: Pomáhal celibát, zaříkávání i krokodýlí trus

Naši předkové znali způsoby, jak zabránit početí. Ne vždy to ale vycházelo. Jak vypadala dávná antikoncepce?

30.04.2017 - Eva KentováZdravá žena je schopná přivést na svět dvacet dětí! Zdá se vám to hodně? No jen si vzpomeňte na dobu našich prababiček. Deset dětí nebyla žádná výjimka. Císařovna Marie Terezie jich měla devatenáct! Co když ale nebyly další děti žádoucí?

„To“ jen kvůli plození dětí

Jak? Nedělat „to“. Jenže takové martyrium by vydržela jenom světice a jen málokterý přítel nebo manžel. Ano, odjakživa byli lidé, kteří tvrdili, že mít sexuální styk má žena a muž jen tehdy, když je jeho účelem plození dětí. Ještě v roce 1876 byl ke dvěma letům nucených prací odsouzen vydavatel knihy pro mladá manželství, který mezi jiným doporučoval, jak při milování pokaždé neotěhotnět.

Na to, že se děti rodí po pohlavním styku, se přišlo opravdu dávno. Jakmile to lidé zjistili, hned také přemýšleli o tom, jak zabránit nechtěnému početí. Některé metody byly účinné, jiné byly na nic. Tak třeba byla přizvána zaříkávačka. „Svolávám bohy k této ženě, aby jí nedali dítě,“ – asi nějak takto provolávala najatá vědma kolem ženy, která zaplatila za to, že jí tahle čarodějka pomůže. 

Vonné dřevo a krokodýlí trus

V Egyptě se používalo vonné dřevo. To se zapálilo a nad něj se žena posadila s rozkročenýma nohama. Rovněž ona měla myslet na své přání: „Dejte bohové, ať nemám děti a můžu obcovat s muži.“ Také doktoři tehdy přemýšleli, jak zabránit tomu, aby mužské sperma účinkovalo. Doporučovali ženám strčit si to pochvy kouzelné materiály: krokodýlí trus a med nebo granátová jablka.

TIP: Inovace po 70 letech: Švédská firma přichází s neprotrhnutelným kondomem

Také pánská záležitost – prezervativy mají opravdu dlouhou historii. Původně se vyráběly z ovčích střívek, jemných kůžiček nebo rybích měchýřků. A rozhodně nebyly na jedno použití. Takový gentleman si vždycky obálek vypral a schoval, aby příště zase dobře posloužil.

Věděli jste, že první prezervativy nebyly vymyšleny ani tak kvůli ochraně před početím jako kvůli ochraně před pohlavní nemocí syfilis? Takovou hrozbu totiž brali muži vždycky mnohem vážněji než sem tam nějaké dítě navíc.

  • Zdroj textu

    Love Story 3/2013

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci