Plynný obr v mladém planetárním systému je úplně jinde, než by měl být

22.03.2017 - Stanislav Mihulka

Je to oříšek pro odborníky. Jak mohla velká planeta vzniknout mimo protoplanetární disk?

HD 106906b -<p>Vznik plynného obra soustavy HD 106906 musel být zvláštní</p>
HD 106906b -

Vznik plynného obra soustavy HD 106906 musel být zvláštní


Reklama

Vědci se to nebojí přiznat. Exoplaneta HD 106906b je prostě záhada. Podle nových pozorování vznikla v místech, kde podle veškerých našich představ o vzniku planet nemůže být.

Dotyčná exoplaneta je plynný obr, jedenáctkrát hmotnější než Jupiter, v soustavě vzdálené asi 300 světelných let. Háček je v tom, že je od své hvězdy asi 650 krát dál, nežli Země od Slunce. A to je podle astronomů zásadní problém.

Plynný obr mimo disk

Tak velká vzdálenost planety od hvězdy totiž znamená, že gigantická exoplaneta musela vzniknout mimo protoplanetární disk této soustavy. Přitom jde o velmi mladou soustavu, která se neobjevila déle než před 13 miliony let. Mladičkou hvězdu stále ještě obklopuje protoplanetární disk kosmického plynu, prachu a kamení.

TIP: Překvapení v planetárním systému: Obří planeta u příliš mladé hvězdy

Vznik planety HD 106906b pro nás v tuto chvíli zůstává záhadou, za to ale můžeme velmi dobře pozorovat, co její přítomnost dělá se zmíněným protoplanetárním diskem. HD 106906b obíhá po velmi eliptické dráze a její gravitace výrazně ovlivnila tvar disku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ILF Science / UC Los Angeles

  • Zdroj fotografií: ESO/ESA/Lynette R. Cook/L. Calcada/IFL ScienceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907