Po stopách tajných vzkazů z vesmíru: Kam vyrazit za fenoménem UFO?

Chcete spatřit UFO nebo se potkat se záhadology, kteří jsou mimozemšťanům na stopě? Z následujících pěti lokalit se stala centra obdivovatelů neidentifikovaných létajících objektů a zároveň platí za zajímavé výletní destinace

10.01.2022 - Vilém Koubek

Pohřebiště talířů

Oblast 51kde: USA | účel: vojenská základna

Nevadská Oblast 51 tvoří zlatý grál ufologů a záhadologů: V přísně střeženém vojenském areálu, jehož existenci americká vláda až do roku 2013 popírala, se totiž údajně skladují mimozemské technologie: Pokud na území Spojených států skončí UFO, jeho ostatky zamíří právě do Oblasti 51. Někteří nadšenci dokonce tvrdí, že se tam na podkladu získaných artefaktů vyrábějí experimentální letouny. Do okolí základny se proto sjíždějí davy turistů, pro něž tam vyrostla řada mimozemsky laděných podniků. (foto: Shutterstock)


Vševidoucí oko

FASTkde: Čína | účel: radioteleskop

S průměrem 500 metrů představuje čínský FAST aktuálně největší radioteleskop světa. Místní vědci mu přezdívají Tchien-jen neboli „boží oko“, a podle jejich slov jde o nejlepší nástroj nejen k rozluštění záhadných kosmických signálů, ale také k poodhalení tajemství univerza. Není proto divu, že teleskop přitahuje rovněž zástupy turistů a milovníků UFO z celého světa: Jen v první polovině roku 2017 zařízení navštívily čtyři miliony zájemců. (foto: Profimedia)


Vláda nám lže

Roswellkde: USA | účel: muzeum

Roku 1947 nedaleko Roswellu v Novém Mexiku údajně spadlo UFO, trosky však prý rychle odklidila armáda a událost zamaskovala jako nehodu meteorologické stanice. Záhadologové se nicméně nenechali ošálit a město posléze proslulo svou „mimozemskou“ nabídkou: Pro přijíždějící davy vzniklo mnoho stylizovaných podniků a nechybějí ani ufologická muzea či výzkumná centra zaměřená na fenomén jiných civilizací. Pokud se navíc do Roswellu dostanete 4. července, na Den nezávislosti, můžete se připojit ke každoroční velké slavnosti ufologů. (foto: Profimedia)


V hlavním městě UFO

Wycliffe Wellkde: Austrálie | účel: ubytovací zařízení

V Severních teritoriích, na silnici mezi Tennant Creek a Alice Springs, leží osada Wycliffe Well – neboli hlavní město australských ufologů. Oblast proslula coby jedno z míst s nejvyšším počtem pozorování neidentifikovaných létajících objektů. Někteří tvrdí, že během „UFO sezony“ jsou tajemné úkazy na obloze vidět skoro každý druhý den. Od května do října proto přijíždějí nadšenci, pronajímají si chatky a doufají, že i oni budou mít štěstí a spatří něco nevysvětlitelného. (foto: Shutterstock)


Pravda je tam venku

San Clementekde: Chile | účel: turistická atrakce

Podle ufologů se dá v okolí chilského San Clemente spatřit neidentifikovaný létající objekt takřka každý týden. Zaznamenaných případů existuje tolik, že turistický výbor zřídil nedaleko města třicetikilometrovou UFO stezku: Prochází přilehlými oblastmi, kde byly hlášeny záhadné incidenty, a vede i na pláň Enladrillado utvářenou dvěma stovkami pravidelných vulkanických bloků. Zatímco podle historiků jde o výtvor dávných civilizací, záhadologové tvrdí, že planina slouží coby přistávací plocha mimozemšťanům. (foto: Shutterstock)

Další články v sekci