Poblíž skotského pobřeží vědci pozorovali více než 2 tisíce delfínů obecných

16.03.2017 - Vilém Koubek

Týmy odborníků a dobrovolníků loni spatřily u západního pobřeží Skotska rekordní počet delfínů, který si prozatím nedovedou vysvětlit


Reklama

Vedle 2 303 delfínů obecných zahlédli vědci také 42 delfínů skákavých a 94 plískavic šedých. Zarážející je přitom fakt, že za posledních 14 let počty ročně zpozorovaných zástupců čeledi delfínovitých u západního pobřeží Skotska nepřesáhly hranici 500.

Je sice pravda, že v rámci výzkumu odborníci loni urazili na palubě plachetnice celých 9 260 km, nicméně i s přihlédnutím k rozsahu zkoumání se jedná o závratný rozdíl oproti „normálu“ a v současnosti nemá vysvětlení. Podle doktorky Lauren Hartny-Millsové však „úžasný výsledek podtrhuje hlavně skutečnost, že je potřeba neustále pečlivě zkoumat životní prostředí, protože jedině tak se dokážeme zasadit o jeho včasnou a efektivní ochranu“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907