Pod severoirským pahorkem byl objeven monumentální chrámový komplex

09.08.2020 - Stanislav Mihulka

Pokročilé metody archeologického průzkumu poodhalily velkolepou minulost dnešního pahorku Navan Fort. Bývalo to největší ceremoniální centrum severní Evropy doby železné

<p>Letecký snímek pahorku Navan Fort</p>

Letecký snímek pahorku Navan Fort


Reklama

Okrouhlý pahorek Navan Fort v malebné severoirské krajině okresu Armagh sice zaujme svým úhledným tvarem, ale jinak není nijak zvlášť nápadný. Podle archeologů to ale bývalo dávné hlavní město dnešního Ulsteru a jedno z významných ceremoniálních center Irska doby železné. 

O historickém významu téhle lokality se ví již delší dobu. Nové objevy ale ukazují, že dnešní Navan Fort býval ještě větším a mnohem významnějším místem, než jsme si mysleli. Zjistili to archeologové z irské Queen’s University Belfast a skotské University of Aberdeen. Při výzkumu Navan Fort přitom použili rozmanité neinvazivní metody průzkumu, včetně analýzy magnetického pole a analýzy elektrického odporu v prostředí

TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště

Archeologové dospěli k závěru, že se v pahorku Navan Fort ukrývají pozůstatky rozsáhlého chrámového komplexu z rané doby železné. Zdá se, že by to mohlo být největší a nejvíce komplexní ceremoniální centrum v oblasti severní Evropy té doby. Rovněž vyšlo najevo, že místo nebylo opuštěno kolem roku 95 před naším letopočtem, jak si odborníci doposud mysleli. Výzkum ukázal, že v Navan Fort se odehrával čilý život během celého prvního tisíciletí našeho letopočtu a nejspíš i déle. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ILF Science

  • Zdroj fotografií: Comparative Kingship Project/ Queen’s University Belfast

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907