Pod zemí i na povrchu: Světoznámým územím Moravského krasu

Ačkoli je Moravský kras v prvé řadě znám díky svým jeskyním, má co nabídnout i na zemském povrchu. Ať se ale ve zdejších lesích vydáte kamkoli, stejně vždy na nějaké jeskyně narazíte

25.07.2016 - Petr Zajíček



Překrásné krajinné scenérie, více než tisíc jeskyní a propastí, pět veřejnosti zpřístupněných podzemních systémů. K tomu připočtěte síť cyklostezek a turistických tras a bohatou historii. To vše se ukrývá na ploše necelých sto kilometrů čtverečních severně od Brna. Vítejte v Moravském krasu.

Jeskyně i cykloturistika

Oblast, dříve též nazývaná Moravské Švýcarsko, je nejlépe vyvinutým krasovým územím v České republice. Začala se utvářet před 380 miliony let ve středním devonu, v průběhu dlouhé mořské záplavy. Do dnešní doby se tu vytvořilo široké spektrum povrchových i podzemních krasových jevů, které jsou dominantním prvkem celého území. Kromě jeskyní jsou typickou ukázkou krasu hluboké suché kaňony – žleby, mísovité propadliny komunikující s podzemím, tzv. závrty, či vodou modelované skalky nazývané škrapy. Povrchové toky mizí v ponorech a propadáních, aby se po několikakilometrové pouti podzemím objevily na denním světle ve vyvěračkách. Území, které je jihozápadním cípem Drahanské vrchoviny, nabízí pestrou škálu turistického, sportovního i kulturního vyžití. Členitá krajina je protkána sítí nenáročných cest i cyklostezek, jež skýtají nádherné výhledy a hodnotně představí mnohé zajímavosti tohoto regionu.

Smrtící křižovatka mnoha cest

Nejznámějším turistickým lákadlem Moravského krasu je bezesporu světoznámá propast Macocha s Punkevními jeskyněmi, kde návštěvníci plují po podzemním toku této říčky na motorových člunech. Macocha byla známa odnepaměti a první člověk, který do ní dle historických pramenů poprvé sestoupil, byl roku 1723 brněnský minorita Lazarus Schopper. Po něm následovala řada dobrodruhů i krasových badatelů, z nichž nejvýznamnější byl profesor Karel Absolon. V první polovině 20. století se podílel na objevu a dokumentaci mnoha jeskyní a také zpřístupnění Punkevních jeskyní veřejnosti.

K Macoše (což je místní název pro nevlastní matku – macechu) se váže pověst o ženě, která kdysi svrhla dolů nevlastního syna. Když si uvědomila, co provedla, sama skočila do propasti. Macecha svůj skok nepřežila, mládence, jemuž usilovala o život, nakonec lidé vytáhli – zle potlučeného, ale živého.

Dnes je propast zpřístupněna na dvou úrovních – Horním a Dolním můstkem, kde se návštěvníkům Punkevních jeskyní nabízí neopakovatelný pohled ze dna. V těsném okolí Macochy je několik dalších zajímavostí. Lanovkou je možné sjet přímo ke vchodu do Punkevních jeskyní a od propasti vede několik turistických tras – do Sloupu, do Ostrova u Macochy nebo ke Kateřinské jeskyni.

Od neandertálců po chrám

Bohatou historii území dokládá několik kulturních památek. Romantické zříceniny hradu Blansek a Holštějn či jiné významné archeologické lokality. Nejstarší sídliště neandertálců, jeskyně Kůlna, je přístupná v rámci turistického okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní. Pravěcí lidé zde pobývali již před 120 tisíci lety, o čemž svědčí nálezy kamenných nástrojů.

TIP: Zimní půvab jeskyně Pekárna aneb Vernisáž pomíjivé krásy

Zajímavou expozici nabízí speleologické muzeum ve Vilémovicích nebo zpřístupněný větrný mlýn v Rudici, obci s hornickou minulostí a známou jeskyní Rudické propadání. K místům, kde tady do podzemí mizí Jedovnický potok, vede malebná turistická stezka. Podzemní tok se znovu objevuje v jeskyni Býčí skála ve Křtinském údolí, jejíž vstupní prostora byla proslavena nálezem halštatského obětního pohřebiště. Dalším místem, které nabízí turistům několik lákadel, je křtinské údolí, jež protíná oblast Moravského krasu od východu k západu. Zajímavostí je veřejnosti zpřístupněná jeskyně Výpustek, překrásný barokní chrám Panny Marie ve Křtinách od Jana Blažeje Santiniho nebo Stará huť Františka – vysoká dřevouhelná pec v Josefovském údolí.

Návštěvy ze všech zemí

V nejjižnější části Moravského krasu je přístupné údolí Říčky. Stejně jako v ostatních částech krasu, i tady je samozřejmě mnoho jeskyní a povrchových krasových jevů, které jsou součástí zdejší naučné stezky. V těsném sousedství Moravského krasu jsou pak dvě rozhledny – Alexandrova rozhledna v Adamově a Návrší ve Veselici. Zvláště Veselická rozhledna umožňuje přehlédnout celou severní část Moravského krasu. V širším okolí se nachází mnoho dalších turistických zajímavostí. Zámek v Rájci, muzeum v Blansku nebo moderní kostel Sv. Josefa v Senetářově. Moravský kras patří mezi nejkrásnější přírodní oblasti u nás a nejen díky zpřístupněným jeskyním jej ročně navštíví statisíce turistů z celého světa.

  • Zdroj textu

    Příroda 2009/10

  • Zdroj fotografií

    Petr Zajíček


Další články v sekci