Podivná zvířata, která to dotáhla až na národní symboly

13.05.2020 - Vilém Koubek

Lze-li charakter státu posuzovat podle jeho národního zvířete, pak se zdá, že Skotové si sami na sobě nejvíc váží síly, Mauricijci se ohlížejí za chybami své minulosti, Novozélanďané oslavují přírodu a Australané žijí ve jménu pokroku

<h3>Plášť pro vůdce </h3><p><strong>kivi</strong><br /><strong>kde:</strong> Nový Zéland | <strong>symbol:</strong> jedinečnosti</p><p>Ptáka kiviho si <strong>Novozélanďané</strong> zvolili za své národní zvíře, protože<strong> nežije nikde jinde na Zemi, a symbolizuje tak unikátní přírodu ostrovů.</strong> Drobní nelétaví opeřenci si navíc našli cestu i do folkloru domorodých Maorů, kteří je dokonce uctívali. Z pírek maličkých tvorů rovněž vytvářeli speciální pláště kahukiwi, jež směli nosit pouze vysoce postavení členové komunity. V současnosti žije na Zélandu asi 68 tisíc zmíněných ptáků, nicméně jejich počty rok od roku klesají. </p>

Plášť pro vůdce 

kivi
kde: Nový Zéland | symbol: jedinečnosti

Ptáka kiviho si Novozélanďané zvolili za své národní zvíře, protože nežije nikde jinde na Zemi, a symbolizuje tak unikátní přírodu ostrovů. Drobní nelétaví opeřenci si navíc našli cestu i do folkloru domorodých Maorů, kteří je dokonce uctívali. Z pírek maličkých tvorů rovněž vytvářeli speciální pláště kahukiwi, jež směli nosit pouze vysoce postavení členové komunity. V současnosti žije na Zélandu asi 68 tisíc zmíněných ptáků, nicméně jejich počty rok od roku klesají. 

<h3>Ve zlatých řetězech</h3><p><strong>jednorožec</strong><br /><strong>kde:</strong> Skotsko | <strong>symbol:</strong> síly a nespoutanosti</p><p><strong>Skotsko</strong> miluje své legendy a mýty. Není tedy divu, že se jeho <strong>národním zvířetem stal jednorožec – symbol čistoty i nevinnosti, ale také mužnosti a síly.</strong> Ve státním znaku se pohádkový tvor poprvé objevil ve 12. století, a o tři století později ho dokonce <strong>Jakub III. Skotský</strong> nechal razit na zlaté mince. Dnes se jednorožec vyobrazuje uvázaný na zlatém řetězu, čímž se zřejmě podtrhuje divokost a síla zvířete, které dokázali zkrotit pouze mocní skotští vladaři.  </p>

Ve zlatých řetězech

jednorožec
kde: Skotsko | symbol: síly a nespoutanosti

Skotsko miluje své legendy a mýty. Není tedy divu, že se jeho národním zvířetem stal jednorožec – symbol čistoty i nevinnosti, ale také mužnosti a síly. Ve státním znaku se pohádkový tvor poprvé objevil ve 12. století, a o tři století později ho dokonce Jakub III. Skotský nechal razit na zlaté mince. Dnes se jednorožec vyobrazuje uvázaný na zlatém řetězu, čímž se zřejmě podtrhuje divokost a síla zvířete, které dokázali zkrotit pouze mocní skotští vladaři.  

<h3>Rohy nezdolnosti </h3><p><strong>koza šrouborohá</strong><br /><strong>kde:</strong> Pákistán | <strong>symbol:</strong> nezdolnosti</p><p>Na území <strong>Pákistánu</strong> sice žijí sněžní levharti či vlci, nicméně <strong>národním zvířetem se stala jejich kořist – divoká koza šrouborohá</strong>, známá také jako markhur. Majestátní tvor zaujme hlavně netradičními rohy, jež u samců dorůstají až 1,5 m. I kvůli nim patří zvíře k oblíbeným terčům pytláků, kteří jej takřka vyhubili: V roce 1999 přežívalo ve volné přírodě už jen zhruba tisíc kusů. Práce ochranářů se však zúročila a dnes pobíhá pákistánskou krajinou na 3 500 zmíněných býložravců. </p>

Rohy nezdolnosti 

koza šrouborohá
kde: Pákistán | symbol: nezdolnosti

Na území Pákistánu sice žijí sněžní levharti či vlci, nicméně národním zvířetem se stala jejich kořist – divoká koza šrouborohá, známá také jako markhur. Majestátní tvor zaujme hlavně netradičními rohy, jež u samců dorůstají až 1,5 m. I kvůli nim patří zvíře k oblíbeným terčům pytláků, kteří jej takřka vyhubili: V roce 1999 přežívalo ve volné přírodě už jen zhruba tisíc kusů. Práce ochranářů se však zúročila a dnes pobíhá pákistánskou krajinou na 3 500 zmíněných býložravců. 

<h3>Dva kroky vpřed </h3><p><strong>klokan rudý a emu hnědý</strong><br /><strong>kde:</strong> Austrálie | <strong>symbol:</strong> pokroku</p><p><strong>Austrálie</strong> si zvolila rovnou <strong>dvě národní zvířata, a to klokana rudého a emua hnědého</strong>. Oba druhy žijí výhradně na jižním kontinentu a představují jakési přírodní extrémy. Klokani jsou tamními největšími a nejpočetnějšími suchozemskými savci, zatímco emuové nemají konkurenci v australské ptačí říši a na světovém žebříčku jim patří druhé místo, hned za pštrosy. <strong>Dodnes není zcela jisté, proč si Australané vybrali právě uvedené tvory. Podle jedné z teorií však oběma dělá velké potíže couvání, což odpovídá představě pokrokové země neustále hledící vpřed.</strong> </p>

Dva kroky vpřed 

klokan rudý a emu hnědý
kde: Austrálie | symbol: pokroku

Austrálie si zvolila rovnou dvě národní zvířata, a to klokana rudého a emua hnědého. Oba druhy žijí výhradně na jižním kontinentu a představují jakési přírodní extrémy. Klokani jsou tamními největšími a nejpočetnějšími suchozemskými savci, zatímco emuové nemají konkurenci v australské ptačí říši a na světovém žebříčku jim patří druhé místo, hned za pštrosy. Dodnes není zcela jisté, proč si Australané vybrali právě uvedené tvory. Podle jedné z teorií však oběma dělá velké potíže couvání, což odpovídá představě pokrokové země neustále hledící vpřed.

<h3>Uleť, nebo zemřeš!</h3><p><strong>dronte mauricijský</strong><br /><strong>kde:</strong> Mauricius | <strong>symbol:</strong> důvěřivosti</p><p><strong>Dronte mauricijský</strong>, známý také jako pták dodo či blboun nejapný, se na malém ostrově východně od Madagaskaru usídlil zhruba před čtyřmi miliony let. Ve svém novém domově se stal neohroženým predátorem, neměl tudíž v podstatě důvod létat a o tuto schopnost nakonec úplně přišel. V 16. století však začali <strong>Mauricius</strong> osídlovat Evropané a <strong>důvěřivý dodo, jenž neznal strach z lidí, se proměnil v základ jejich jídelníčku. Poslední žijící opeřenec jim skončil na talíři v roce 1662.</strong> A jelikož sehrál v historii ostrova tak zásadní roli, zvolili si jej tamní obyvatelé coby národní zvíře. </p>

Uleť, nebo zemřeš!

dronte mauricijský
kde: Mauricius | symbol: důvěřivosti

Dronte mauricijský, známý také jako pták dodo či blboun nejapný, se na malém ostrově východně od Madagaskaru usídlil zhruba před čtyřmi miliony let. Ve svém novém domově se stal neohroženým predátorem, neměl tudíž v podstatě důvod létat a o tuto schopnost nakonec úplně přišel. V 16. století však začali Mauricius osídlovat Evropané a důvěřivý dodo, jenž neznal strach z lidí, se proměnil v základ jejich jídelníčku. Poslední žijící opeřenec jim skončil na talíři v roce 1662. A jelikož sehrál v historii ostrova tak zásadní roli, zvolili si jej tamní obyvatelé coby národní zvíře. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907