Podle OSN bude již letos v listopadu na Zemi žít 8 miliard lidí

12.07.2022 - Martin Reichman

Rychlost růst světové populace je podle nové zprávy OSN nejpomalejší za poslední desetiletí, přesto by v polovině letošního listopadu měl celkový počet lidí na Zemi dosáhnout 8 miliard.

<p>V roce 1950 vypadal náš svět o poznání jinak. Podle údajů OSN žilo za Zemi před 72 lety asi 2,5 miliardy lidí. Dnes je to téměř 8 miliard a světová populace stále roste.</p>

V roce 1950 vypadal náš svět o poznání jinak. Podle údajů OSN žilo za Zemi před 72 lety asi 2,5 miliardy lidí. Dnes je to téměř 8 miliard a světová populace stále roste.


Reklama

Nejlidnatější zemí světa je stále Čína s 1,4 miliardou lidí, již v příštím roce by ji ale podle odhadů měla předstihnout Indie (1,38 miliardy). Změna je způsobena z části stárnutím čínské populace a dopady čínských programů na kontrolu porodnosti. 

Nezanedbatelný vliv na aktuálně pomalejším růstu světové populace má i pandemie koronaviru. Od ledna 2020 do prosince 2021 zemřelo podle Světové zdravotnické organizace 14,9 milionu lidí na problémy spojené s covidem. Celosvětová očekávaná délka života klesla ze 72,8 let na 71 let. Kvůli celosvětové pandemii také krátkodobě klesl počet těhotenství a porodů.

Populační vrchol na dohled

Podle dlouhodobé prognózy by velikost světová populace mohla začít kulminovat po roce 2050. OSN odhaduje, že zhruba ve třetině zemí by mělo do konce století dojít k snížení populace o 1 %, ve zbytku odborníci očekávají stagnaci nebo mírný růst. Populačním vrcholem by podle zprávy OSN měl být rok 2080, kdy bude na Zemi žít 10,4 miliardy lidí a na této úrovni se velikost populace udrží až do roku 2100.

TIP: Nezastavitelný růst světové populace: Čekání na miliardovou osmičku

Růst je podle dat OSN velmi nerovnoměrný – pouze osm zemí se na celosvětovém populačním růstu podílí více než polovinou – patří mezi ně Demokratická republika Kongo, Egypt, Etiopie, Indie, Nigérie, Pákistán, Filipíny a Tanzanie. Dřívější studie OSN ukázala, že do konce století bude Afrika jediným kontinentem, kde dojde k nárůstu počtu obyvatel, přičemž se očekává, že 13 z 20 největších městských oblastí na světě se bude nacházet právě zde.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907