Chladný podmořský svět Antarktidy není ani zdaleka tak pustý, jak by se na první pohled zdálo
Výzkumná organizace australského ministerstva životního prostředí Australian Antarctic Division (AAD) vyslala neohroženého podmořského robota, který pronikl do tajemného světa mořského dna u břehů Antarktidy.
Robotický průzkumník Remotely Operated Vehicle (ROV) se spustil vyvrtaným otvorem pod mořský led Východní Antarktidy. Z pustého a prázdného ledového příkrovu se najednou ocitl uprostřed exploze barev a mnoha rozmanitých životních forem.
TIP: Jak vznikl tajemný kráter na ledovém šelfu Krále Balduina v Antarktidě?
Pod oceánem kolem Antarktidy je velice živo. Mořská voda je tu 10 měsíců v roce pokrytá zhruba 1,5 m silnou vrstvou ledu. Voda tady má často teplotu kolem mínus 1,5 stupně Celsia přitom ale překypuje životem.
IFL Science
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)