Pojmenujte robota: ESA hledá jméno pro rover mise ExoMars 2020

Vesmírná mise ExoMars startuje za dva roky. O tom, jaké jméno ponese hlavní rover této mise, můžete rozhodnout právě teď

26.07.2018 - Stanislav MihulkaDo startu mise Evropské kosmické agentury ExoMars 2020 zbývají už jen dva roky. Přesto ale průzkumný rover této mise stále ještě nemá své jméno. Agentura ESA je si toho vědoma a hodlá to v dohledné době změnit.

Britský astronaut Tim Peake před pár dny na letecké přehlídce Mezinárodní aerosalon ve Farnborough oficiálně vyhlásil začátek soutěže pro veřejnost, jejímž cílem je najít vhodné jméno pro rover mise ExoMars.

Jméno pro rover 

Proč vlastně tolik námahy kvůli jménu pro robota? Podle odborníků jsou jména roverů marťanských misí velmi důležitá. Výběr vhodného jména je významnou součástí příprav na let k rudé planetě. Ať už se robotický průzkumník jmenuje Viking, Sojourner, Spirit, Opportunity nebo Curiosity, právě to jméno mu dodává unikátní identitu.

TIP: ESA vyzkoušela obří padák pro přistání na Mars: V průměru měří 35 metrů

Soutěže se může zúčastnit kterýkoliv občan členského státu ESA, tedy i občané České republiky. Lidé mohou navrhovat jméno roveru do 10. října 2018, kdy se soutěž uzavře a ESA rozhodne o vítězi. Kromě popularity bude cenou pro vítěze i zajímavý dárek – výlet pro 4 osoby do Stevenage ve východní Anglii, kde připravují rover mise ExoMars pro cestu na Mars.

Pokud se chcete do výběru nového jména zapojit i vy, hlasujte na stránce events.airbus.com.

  • Zdroj textu

    UK Space Agency

  • Zdroj fotografií

    ESA/ATG medialab


Další články v sekci