Pojmenujte robota: ESA hledá jméno pro rover mise ExoMars 2020

26.07.2018 - Stanislav Mihulka

Vesmírná mise ExoMars startuje za dva roky. O tom, jaké jméno ponese hlavní rover této mise, můžete rozhodnout právě teď

<p>Rover mise ExoMars 2020</p>

Rover mise ExoMars 2020


Reklama

Do startu mise Evropské kosmické agentury ExoMars 2020 zbývají už jen dva roky. Přesto ale průzkumný rover této mise stále ještě nemá své jméno. Agentura ESA je si toho vědoma a hodlá to v dohledné době změnit.

Britský astronaut Tim Peake před pár dny na letecké přehlídce Mezinárodní aerosalon ve Farnborough oficiálně vyhlásil začátek soutěže pro veřejnost, jejímž cílem je najít vhodné jméno pro rover mise ExoMars.

Jméno pro rover 

Proč vlastně tolik námahy kvůli jménu pro robota? Podle odborníků jsou jména roverů marťanských misí velmi důležitá. Výběr vhodného jména je významnou součástí příprav na let k rudé planetě. Ať už se robotický průzkumník jmenuje Viking, Sojourner, Spirit, Opportunity nebo Curiosity, právě to jméno mu dodává unikátní identitu.

TIP: ESA vyzkoušela obří padák pro přistání na Mars: V průměru měří 35 metrů

Soutěže se může zúčastnit kterýkoliv občan členského státu ESA, tedy i občané České republiky. Lidé mohou navrhovat jméno roveru do 10. října 2018, kdy se soutěž uzavře a ESA rozhodne o vítězi. Kromě popularity bude cenou pro vítěze i zajímavý dárek – výlet pro 4 osoby do Stevenage ve východní Anglii, kde připravují rover mise ExoMars pro cestu na Mars.

Pokud se chcete do výběru nového jména zapojit i vy, hlasujte na stránce events.airbus.com.

  • Zdroj textu:

    UK Space Agency

  • Zdroj fotografií: ESA/ATG medialab

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907