„Poklad století“: Unikátní nález mincí na Pardubicku

13.01.2016 - Monika Slezáková

Objev stovek stříbrných denárových mincí nemá dosud ve střední Evropě obdoby


Reklama

Na konci listopadu 2015 došlo na území Pardubického kraje k unikátnímu nálezu několika set mincí z poslední třetiny 10. století. Tento poklad objevil náhodný nálezce a předal jej Východočeskému muzeu v Pardubicích, kde je depot od prosince uložený.

Z numismatického hlediska jej lze beze vší skromnosti označit za „nález století“, neboť vzhledem k jeho rozsahu, úplnosti a výtečnému dochování nalezených mincí nemáme z území střední Evropy k dispozici srovnatelnou analogii,“ uvedl numismatik Východočeského muzea Petr Vorel.

Soubor tvoří více než 400 zachovalých českých denárových mincí, přes 300 zlomků a keramické střepy pocházející z nádoby, ve které byly mince uloženy. Východočeské muzeum plánuje zpřístupnit poklad veřejnosti na podzim letošního roku v rámci krátkodobé výstavy, která se bude konat na pardubickém zámku.

  • Zdroj textu:

    Východočeské muzeum v Pardubicích

  • Zdroj fotografií: Archiv Východočeského muzea v Pardubicích

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907