„Poklad století“: Unikátní nález mincí na Pardubicku

13.01.2016 - Monika Slezáková

Objev stovek stříbrných denárových mincí nemá dosud ve střední Evropě obdoby


Reklama

Na konci listopadu 2015 došlo na území Pardubického kraje k unikátnímu nálezu několika set mincí z poslední třetiny 10. století. Tento poklad objevil náhodný nálezce a předal jej Východočeskému muzeu v Pardubicích, kde je depot od prosince uložený.

Z numismatického hlediska jej lze beze vší skromnosti označit za „nález století“, neboť vzhledem k jeho rozsahu, úplnosti a výtečnému dochování nalezených mincí nemáme z území střední Evropy k dispozici srovnatelnou analogii,“ uvedl numismatik Východočeského muzea Petr Vorel.

Soubor tvoří více než 400 zachovalých českých denárových mincí, přes 300 zlomků a keramické střepy pocházející z nádoby, ve které byly mince uloženy. Východočeské muzeum plánuje zpřístupnit poklad veřejnosti na podzim letošního roku v rámci krátkodobé výstavy, která se bude konat na pardubickém zámku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Východočeské muzeum v Pardubicích

  • Zdroj fotografií: Archiv Východočeského muzea v Pardubicích

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907