Na severu Polska vznikla cyklostezka s revolučním povrchem. V noci světélkuje modrým světlem
Zhruba 150 kilometrů od polského Gdaňsku se nachází město Lidzbark Warmiński. Vedle hradu warmijských biskupů je zdejší atrakcí také unikátní světélkující cyklostezka.
Nejde ale o žádná kouzla moderních technologií - zdrojem světla je sluneční svit a speciální fluorescentní materiál. Ten přes den pohlcuje sluneční světlo a v noci pak světélkuje. Podle výzkumníků z technického institutu TPA dokáže jejich povrch po celodenním „nabíjení“ světélkovat přibližně 10 hodin.
Přestože technologie připomíná holandský projekt Roosegaarde, polští vývojáři se dušují, že jejich koncept je založen na zcela jiném a originálním principu. Podobný způsob osvětlení cyklostezek před časem testovali také inženýři v Mexiku.
Gazeta Wyborcza
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)