Pomahačův tým v USA transplantoval obličej prvnímu černošskému pacientovi

Tým českého chirurga Bohdana Pomahače v nemocnici v americkém Bostonu poprvé transplantoval celý obličej černošskému pacientovi. Osmašedesátiletý Robert Chelsea, který utrpěl těžké poranění obličeje při požáru, se stal zároveň nejstarším člověkem, který takovou operaci podstoupil.

27.10.2019 - redakce 100+1



Operace se uskutečnila již v červenci, výsledek ale nemocnice oznámila až nyní. Zákrok, který trval 16 hodin, vedl Bohdan Pomahač, podílelo se na něm ale více než 45 dalších lékařů, sester, anesteziologů a dalších odborníků. Pro bostonskou nemocnici, kde Pomahač působí, to byla v pořadí devátá takováto transplantace.

Robert Chelsea měl v roce 2013 těžkou autonehodu způsobenou opilým řidičem, při které utrpěl popáleniny na 60 procentech těla včetně obličeje. Od té doby absolvoval na tři desítky operací, ale plastičtí chirurgové ani tak nedokázali rekonstruovat rty, nos a levé ucho.

TIP: Mladíkovi, který si ustřelil obličej, lékaři transplantovali tvář jiného sebevraha

„Ač je s 68 lety nejstarším pacientem transplantace obličeje, Robert činí pokroky a zotavuje se pozoruhodně rychle,“ okomentoval náročný zákrok chirurg.

Sám Chelsea transplantaci označil za úžasný dar, kterým získal druhou šanci, a uvedl, že slovy nedokáže vyjádřit, jak se cítí. Na operaci čekal od roku 2018, kdy byl zařazen na seznam. Nemocnice poté hledala dárce, jehož odstín kůže se co nejvíce shodoval s kůží příjemce.

Kdo je Bohdan Pomahač?

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996. Později se začal soustředit na problematiku obličejové transplantace a v březnu 2011 provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje v USA.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci