Pořádně hladová supermasivní černá díra ze souhvězdí Panny

11.01.2016 - Martin Reichman


Reklama

Boční pohled na spirální galaxii NGC 4845 je dílem Hubbleova vesmírného teleskopu. Tato galaxie se nachází v souhvězdí Panny, přibližně 65 milionů světelných let od Země. Podobně jako naše galaxie i NGC 4845 hostí ve svém středu supermasivní černou díru. Potvrzují to pozorování hvězd nacházejících se blízko středu galaxie, které se pohybují jinou rychlostí a jiným způsobem, než je obvyklé.

Černá díra v srdci NGC 4845 je pravděpodobně několikanásobně menší než Sagittarius A* - supermasivní černá díra Mléčné dráhy. Vědci její hmotnost odhadují na stovky tisíc Sluncí (hmotnost Sagittarius A* se odhaduje na 4 až 4,5 milionů Sluncí). Přesto jde o pořádného hladovce. V roce 2013 vědci zaznamenali v centru NGC 4845 mimořádně silný záblesk, který připisují pozření objektu o velikosti Jupitera černou dírou v jejím středu. Zajímavostí je, že podobná událost se ve stejném roce odehrála i v centru naší Galaxie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: ESA, Hubble, NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907