Potápěči na Bahamách objevili zlatý poklad z vraku španělské lodi ze 17. století

12.08.2022 - Stanislav Mihulka

Nový výzkum přinesl cenné nálezy ze známého a mnohokrát prozkoumaného vraku galeony Nuestra Señora de las Maravillas

<p>Cennosti z pokladu španělské lodi <em>Nuestra Señora de las Maravillas</em>. <em>(foto: Bahamas Maritime Museum, CC0)</em></p>

Cennosti z pokladu španělské lodi Nuestra Señora de las Maravillas. (foto: Bahamas Maritime Museum, CC0)


Reklama

Na počátku roku 1656 se u Baham srazila španělská galeona Nuestra Señora de las Maravillas s další lodí ve flotile, která tudy plula z Kuby do Španělska. Galeona následně najela na korálový útes, což se jí stalo osudným. Loď o výtlaku téměř 900 tun klesla ke dnu i s nákladem cenností pro španělského krále a vládnoucí elitu.

Vrak této lodi má pohnutou historii. Již od 17. století byl intenzivně zkoumán či spíše vykrádán Španěly, Angličany, Francouzi, Holanďany, obyvateli Baham i americkými expedicemi. Je pozůstatky téměř zmizely. Přesto jsme s moderními technologiemi a vědeckými metodami dosáhli dalších objevů,“ pochlubil se pro internetový magazín IFLScience podnikatel a filantrop Carl Allen, zakladatel společnosti Allen Exploration.

Poklad z vraku

Právě Allen Exploration v posledních letech zkoumá zmíněný vrak, ve spolupráci s americkými a bahamskými experty. Společně se zavázali, že veškeré nálezy zpřístupní veřejnosti v Bahamském námořním muzeu. Výsledkem jejich úsilí je impozantní sbírka drahokamů, zlata, mincí, čínského porcelánu a španělských nádob na olivy. Sbírka zahrnuje i stříbrnou rukojeť meče, jehož majitelem byl španělský voják Don Martin de Aranda y Gusmán.

TIP: Vrak obchodní lodi ze 17. století vydal archeologům své poklady

Nálezy z vraku ukazují, že galeona kromě oficiálního nákladu vezla spoustu pašovaného zboží, což bylo v té době obvyklé. „Podle našeho výzkumu byla většina mincí objevených ve vraku ražena v Mexiku. Jenomže Nuestra Señora de las Maravillas podle oficiálních záznamů v Mexiku žádné mince nenakládala," říká Allen. Jak se zdá, oficiální záznamy o nákladu příliš neodpovídají skutečnosti a části příběhu galeony nejspíš stále zůstávají pohřbené na mořském dně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907