Potápěči na Bahamách objevili zlatý poklad z vraku španělské lodi ze 17. století

Nový výzkum přinesl cenné nálezy ze známého a mnohokrát prozkoumaného vraku galeony Nuestra Señora de las Maravillas

12.08.2022 - Stanislav Mihulka



Na počátku roku 1656 se u Baham srazila španělská galeona Nuestra Señora de las Maravillas s další lodí ve flotile, která tudy plula z Kuby do Španělska. Galeona následně najela na korálový útes, což se jí stalo osudným. Loď o výtlaku téměř 900 tun klesla ke dnu i s nákladem cenností pro španělského krále a vládnoucí elitu.

Vrak této lodi má pohnutou historii. Již od 17. století byl intenzivně zkoumán či spíše vykrádán Španěly, Angličany, Francouzi, Holanďany, obyvateli Baham i americkými expedicemi. Je pozůstatky téměř zmizely. Přesto jsme s moderními technologiemi a vědeckými metodami dosáhli dalších objevů,“ pochlubil se pro internetový magazín IFLScience podnikatel a filantrop Carl Allen, zakladatel společnosti Allen Exploration.

Poklad z vraku

Právě Allen Exploration v posledních letech zkoumá zmíněný vrak, ve spolupráci s americkými a bahamskými experty. Společně se zavázali, že veškeré nálezy zpřístupní veřejnosti v Bahamském námořním muzeu. Výsledkem jejich úsilí je impozantní sbírka drahokamů, zlata, mincí, čínského porcelánu a španělských nádob na olivy. Sbírka zahrnuje i stříbrnou rukojeť meče, jehož majitelem byl španělský voják Don Martin de Aranda y Gusmán.

TIP: Vrak obchodní lodi ze 17. století vydal archeologům své poklady

Nálezy z vraku ukazují, že galeona kromě oficiálního nákladu vezla spoustu pašovaného zboží, což bylo v té době obvyklé. „Podle našeho výzkumu byla většina mincí objevených ve vraku ražena v Mexiku. Jenomže Nuestra Señora de las Maravillas podle oficiálních záznamů v Mexiku žádné mince nenakládala," říká Allen. Jak se zdá, oficiální záznamy o nákladu příliš neodpovídají skutečnosti a části příběhu galeony nejspíš stále zůstávají pohřbené na mořském dně.


Další články v sekci