Potápěči na Bahamách objevili zlatý poklad z vraku španělské lodi ze 17. století

12.08.2022 - Stanislav Mihulka

Nový výzkum přinesl cenné nálezy ze známého a mnohokrát prozkoumaného vraku galeony Nuestra Señora de las Maravillas

<p>Cennosti z pokladu španělské lodi <em>Nuestra Señora de las Maravillas</em>. <em>(foto: Bahamas Maritime Museum, CC0)</em></p>

Cennosti z pokladu španělské lodi Nuestra Señora de las Maravillas. (foto: Bahamas Maritime Museum, CC0)


Reklama

Na počátku roku 1656 se u Baham srazila španělská galeona Nuestra Señora de las Maravillas s další lodí ve flotile, která tudy plula z Kuby do Španělska. Galeona následně najela na korálový útes, což se jí stalo osudným. Loď o výtlaku téměř 900 tun klesla ke dnu i s nákladem cenností pro španělského krále a vládnoucí elitu.

Vrak této lodi má pohnutou historii. Již od 17. století byl intenzivně zkoumán či spíše vykrádán Španěly, Angličany, Francouzi, Holanďany, obyvateli Baham i americkými expedicemi. Je pozůstatky téměř zmizely. Přesto jsme s moderními technologiemi a vědeckými metodami dosáhli dalších objevů,“ pochlubil se pro internetový magazín IFLScience podnikatel a filantrop Carl Allen, zakladatel společnosti Allen Exploration.

Poklad z vraku

Právě Allen Exploration v posledních letech zkoumá zmíněný vrak, ve spolupráci s americkými a bahamskými experty. Společně se zavázali, že veškeré nálezy zpřístupní veřejnosti v Bahamském námořním muzeu. Výsledkem jejich úsilí je impozantní sbírka drahokamů, zlata, mincí, čínského porcelánu a španělských nádob na olivy. Sbírka zahrnuje i stříbrnou rukojeť meče, jehož majitelem byl španělský voják Don Martin de Aranda y Gusmán.

TIP: Vrak obchodní lodi ze 17. století vydal archeologům své poklady

Nálezy z vraku ukazují, že galeona kromě oficiálního nákladu vezla spoustu pašovaného zboží, což bylo v té době obvyklé. „Podle našeho výzkumu byla většina mincí objevených ve vraku ražena v Mexiku. Jenomže Nuestra Señora de las Maravillas podle oficiálních záznamů v Mexiku žádné mince nenakládala," říká Allen. Jak se zdá, oficiální záznamy o nákladu příliš neodpovídají skutečnosti a části příběhu galeony nejspíš stále zůstávají pohřbené na mořském dně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907