Skřetí ještěr z křídy: Nový druh plaza dostal jméno podle Tolkienova Bolga

Vědci popsali nový druh obrněného ještěra z období křídy, který sdílel svět s dinosaury a jehož fosilie byla objevena v americkém Utahu – jméno dostal po skřetím princi z Tolkienova Hobita.

03.07.2025 - Stanislav Mihulka


Během období druhohor žili s tehdejšími dinosaury i další skupiny suchozemských obratlovců, například ještěři. Paleontologové nedávno popsali nový druh ještěra z období křídy, jehož fosilie byla před časem objevena v ikonické přírodní rezervaci Grand Staircase-Escalante National Monument na jihu Utahu.

Na počátku výzkumu byl Hank Woolley z Přírodovědného muzea Los Angeles, který v depozitáři muzea otevřel nádobu s nadepsaným štítkem „ještěr.“ Našel v ní hromádku úlomku kostí ještěra, jehož velikost odpovídala mývalovi.

Dávného příbuzného dnešních korovců jedovatých (Heloderma suspectum), vědci pojmenovali Bolg amondol – s odkazem na Tolkienova Hobita (Bolg byl synem náčelníka morijských skřetů Azoga).

Obrněný přízrak z dávnověku

Bolg byl přibližně velký jako mýval nebo varan Salvadoriův – na délku měřil až jeden metr a rozhodně nepůsobil jako domácí mazlíček. Měl ostré zuby, těžký krunýř a robustní stavbu těla, jak se na „monstersaura“ sluší a patří. Tito ještěři se vyznačovali nápadným kraniálním pancířem a drsným vzhledem, který si opravdu nezadal s Tolkienovými příšerami.

Kromě působivého vzhledu je Bolg významný i z hlediska evoluce. Jeho nejbližší příbuzný pochází až z asijské pouště Gobi, což naznačuje, že v době, kdy byly kontinenty ještě částečně spojeny, docházelo k migraci nejen dinosaurů, ale i menších plazů. Tento objev tak pomáhá lépe pochopit biogeografii a vývoj suchozemských obratlovců v pozdní křídě.

Objev Bolga amondola přináší nový pohled na rozmanitost velkých ještěrů v době dinosaurů, potvrzuje propojenost dávných kontinentů a ukazuje, že i zdánlivě obyčejné „zásuvky s kostmi“ mohou skrývat vědecké poklady.


Další články v sekci