Koho si krásná Sissi pustila k tělu? Překvapivě dámy z Uher a nižší šlechtu

O problematickém vztahu císařovny a její tchyně se napsalo mnohé. S kým si ale Sissi rozuměla?

26.03.2017 - Jana LádyováSissi se po své svatbě proměnila z veselého děvčete v komplikovanou uzavřenou bytost, která se sblížila jen s málokým. Výjimkou byla její nejmladší nejmladší dcera Marie Valerie. Té se občas svěřovala. Jinak udržovala vztahy jen se svou původní rodinou – s Wittelsbachy.

V šedesátých letech vyměnila přidělené dvorní dámy za ženy z Uher. Jaký důvod uvedla? Prý si chce rozšířit vědomosti o této zemi. Ve skutečnosti si chtěla se svými důvěrnicemi povídat v jazyce, který ve Vídni kromě císaře málokdo ovládal.

TIP: Mýty versus realita: Méně známá fakta o císařovně Sissi

Největší oblibě se u Sissi těšila Ida Ferenczyová, který přišla k císařovně jako první a vlastně ani neměla pro službu u dvora předpoklady. Pocházela totiž jen z nižší šlechty. Jenže právě toto Sissi lákalo. Poctít níže postavenou osobu privilegovaným místem a pozorovat, jak na to reagují lidé u dvora.

Ida si velice rychle získala císařovninu absolutní důvěru a dokonce si směla se Sissi tykat. I další maďarské dvorní dámy brala Sissi spíše jako přítelkyně a spojenkyně a velmi těžce nesla, když se měly vdát. Z dochovalé korespondence je patrné, že jim sňatky rozmlouvala. Nerada si zvykala na někoho jiného. Egoisticky se domnívala, že pokud už někoho poctila svou přízní, je povinen jí zachovat věrnost!


Další články v sekci