S originálním řešením pro lidi, kteří bydlí v záplavových oblastech, přišli architekti z Británie. Jejich pohyblivý dům lze v případě potřeby zvednout o 1,5 metru během pouhých pěti minut
Dům postavený na chůdách by mohl již za několik let sloužit lidem, žijícím v záplavových oblastech a místech s častými bleskovými povodněmi. Originální stavbu lze v případě potřeby zvednout pomocí osmi mechanických zvedáků až o 1,5 metru.
Dům, jemuž chybí tradiční základy, nahrazené speciální ocelovou konstrukcí, je vybavený výkonným elektrickým motorem a systémem převodovek a hřídelí. O napájení motoru (stejně jako běžného provozu v klidných časech) se starají střešní solární panely a akumulátory. Návrh počítá i s připojením vody a odpadů pomocí flexibilních přívodů. Celý proces zvednutí 65 tun těžkého domu má podle návrhářů trvat maximálně pět minut. Další předností domu je jeho modulárnost – lze jej tak poměrně jednoduše rozebrat a opět sestavit na jiném místě.
Aktuálně se chystá výstavba prvního prototypu, který má vyrůst nedaleko městečka Spalding, ležícího zhruba 160 kilometrů severně od Londýna. Dalších pět let si návrháři vyhrazují pro důkladné testování celé koncepce. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se první protipovodňové domy začít stavět v okolo roku 2022.
larkfleetgroup.co.uk
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)