Povodeň mu nevadí: Dům, který lze v mžiku zvednout 1,5 metru do výšky

26.11.2016 - Zuzana Rychlá

S originálním řešením pro lidi, kteří bydlí v záplavových oblastech, přišli architekti z Británie. Jejich pohyblivý dům lze v případě potřeby zvednout o 1,5 metru během pouhých pěti minut

Protipovodňový dům -<p>Architekti plánují postavit dům, který se v případě záplav dokáže nadzvednout o 1,5 metru.</p>
Protipovodňový dům -

Architekti plánují postavit dům, který se v případě záplav dokáže nadzvednout o 1,5 metru.


Reklama

Dům postavený na chůdách by mohl již za několik let sloužit lidem, žijícím v záplavových oblastech a místech s častými bleskovými povodněmi. Originální stavbu lze v případě potřeby zvednout pomocí osmi mechanických zvedáků až o 1,5 metru

Dům, jemuž chybí tradiční základy, nahrazené speciální ocelovou konstrukcí, je vybavený výkonným elektrickým motorem a systémem převodovek a hřídelí. O napájení motoru (stejně jako běžného provozu v klidných časech) se starají střešní solární panely a akumulátory. Návrh počítá i s připojením vody a odpadů pomocí flexibilních přívodů. Celý proces zvednutí 65 tun těžkého domu má podle návrhářů trvat maximálně pět minut. Další předností domu je jeho modulárnost – lze jej tak poměrně jednoduše rozebrat a opět sestavit na jiném místě.

Aktuálně se chystá výstavba prvního prototypu, který má vyrůst nedaleko městečka Spalding, ležícího zhruba 160 kilometrů severně od Londýna. Dalších pět let si návrháři vyhrazují pro důkladné testování celé koncepce. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se první protipovodňové domy začít stavět v okolo roku 2022.

  • Zdroj textu:

    larkfleetgroup.co.uk

  • Zdroj fotografií: Larkfleet Group

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907