Povodeň mu nevadí: Dům, který lze v mžiku zvednout 1,5 metru do výšky

26.11.2016 - Zuzana Rychlá

S originálním řešením pro lidi, kteří bydlí v záplavových oblastech, přišli architekti z Británie. Jejich pohyblivý dům lze v případě potřeby zvednout o 1,5 metru během pouhých pěti minut

Protipovodňový dům -<p>Architekti plánují postavit dům, který se v případě záplav dokáže nadzvednout o 1,5 metru.</p>
Protipovodňový dům -

Architekti plánují postavit dům, který se v případě záplav dokáže nadzvednout o 1,5 metru.


Reklama

Dům postavený na chůdách by mohl již za několik let sloužit lidem, žijícím v záplavových oblastech a místech s častými bleskovými povodněmi. Originální stavbu lze v případě potřeby zvednout pomocí osmi mechanických zvedáků až o 1,5 metru

Dům, jemuž chybí tradiční základy, nahrazené speciální ocelovou konstrukcí, je vybavený výkonným elektrickým motorem a systémem převodovek a hřídelí. O napájení motoru (stejně jako běžného provozu v klidných časech) se starají střešní solární panely a akumulátory. Návrh počítá i s připojením vody a odpadů pomocí flexibilních přívodů. Celý proces zvednutí 65 tun těžkého domu má podle návrhářů trvat maximálně pět minut. Další předností domu je jeho modulárnost – lze jej tak poměrně jednoduše rozebrat a opět sestavit na jiném místě.

Aktuálně se chystá výstavba prvního prototypu, který má vyrůst nedaleko městečka Spalding, ležícího zhruba 160 kilometrů severně od Londýna. Dalších pět let si návrháři vyhrazují pro důkladné testování celé koncepce. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se první protipovodňové domy začít stavět v okolo roku 2022.

Reklama

  • Zdroj textu:

    larkfleetgroup.co.uk

  • Zdroj fotografií: Larkfleet GroupDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907