Bezdrátově ovládaná medicínská elektronika v sebe nese nebezpečí útoku hackerů
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv se obává o pacienty s kardiostimulátory. Právě vydal příkaz ke stažení celkem 465 tisíc rádiem ovládaných kardiostimulátorů od společnosti Abbott, protože jsou kvůli chybě vystaveny riziku napadení hackery. Problém se navíc nejspíš týká dalších téměř 300 tisíc kardiostimulátorů.
Organizace MedSec, která hlídá bezpečnost medicínského vybavení, objevila slabiny v zabezpečení software těchto kardiostimulátorů. Těchto bezpečnostních děr by mohli využít hackeři. S potřebným know-how a správným vybavením by prý mohli kardiostimulátory ovládnout.
TIP: Bezpečnostní experti na dálku hackli auto a poslali ho do příkopu
Hacknutí přístroje pro podporu života by vydalo majitele kardiostimulátoru zcela do rukou hackerovi. Mohl by ho donutit k čemukoliv anebo ho rovnou zabít. Naštěstí prý lze kardiostimulátory zabezpečit i u pacientů, kteří je již mají implantovány v těle. Stačí do nich nahrát nový firmware, což zabere asi tři minuty u specialisty v nemocnici.
IFL Science, FDA
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)