Pozor na srdce: Hackeři ohrožují rádiem ovládané kardiostimulátory

03.09.2017 - Stanislav Mihulka

Bezdrátově ovládaná medicínská elektronika v sebe nese nebezpečí útoku hackerů

Kardiostimulátor -<p>Elektronika u srdce představuje nejen pomoc, ale i riziko</p>
Kardiostimulátor -

Elektronika u srdce představuje nejen pomoc, ale i riziko


Reklama

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv se obává o pacienty s kardiostimulátory. Právě vydal příkaz ke stažení celkem 465 tisíc rádiem ovládaných kardiostimulátorů od společnosti Abbott, protože jsou kvůli chybě vystaveny riziku napadení hackery. Problém se navíc nejspíš týká dalších téměř 300 tisíc kardiostimulátorů.

Organizace MedSec, která hlídá bezpečnost medicínského vybavení, objevila slabiny v zabezpečení software těchto kardiostimulátorů. Těchto bezpečnostních děr by mohli využít hackeři. S potřebným know-how a správným vybavením by prý mohli kardiostimulátory ovládnout.

TIP: Bezpečnostní experti na dálku hackli auto a poslali ho do příkopu

Hacknutí přístroje pro podporu života by vydalo majitele kardiostimulátoru zcela do rukou hackerovi. Mohl by ho donutit k čemukoliv anebo ho rovnou zabít. Naštěstí prý lze kardiostimulátory zabezpečit i u pacientů, kteří je již mají implantovány v těle. Stačí do nich nahrát nový firmware, což zabere asi tři minuty u specialisty v nemocnici.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, FDA

  • Zdroj fotografií: Steven Fruitsmaak / Wikimedia Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907