Před svou krásou klečela na kolenou: Tvrdý režim císařovny Sissi

24.02.2016 - Alžběta Kočí

František Josef se do půvabů své sestřenice ihned zamiloval. Tehdy ale ještě netušil, že za pár let bude její krásu obdivovat celá Evropa


Reklama

Když císař vyjádří své city, mladinká Sissi si jen povzdechne: „Kdo by ho dokázal nemilovat… Jenom kdyby nebyl císařem.“ Ano, na tom její manželství jednou ztroskotá. Manžela jí neodvede jiná žena, on ji nikdy nepřestane milovat, ale nedokáže neplnit své povinnosti vůči státu. A Sissi začne hledat nejrůznější formy útěku. Jednou z nich se stane téměř posedlost vlastním vzhledem.

Vlasy, koruna krásy

Je až neuvěřitelně krásná, ale stojí ji to také nemalé úsilí. „Jsem otrokyní svých vlasů,“ povzdechne si jednou… Ano, ty jsou její skutečnou korunou. Husté a vlnité, sahají až ke kolenům. Kadeřnice Franziska Feifaliková je její nejbližší důvěrnicí. Každodenní česání je obřad! Kadeřnice Sissi každý den musí na stříbrném podnose ukázat vyčesané vlasy. Pokud je jich moc, dostane políček. Vymyslí si proto fintu s lepící páskou na lemu spodničky, kde obratně skrývá většinu té vypadané nádhery… Dvakrát měsíčně pak Alžbětiny vlasy myje syrovými vejci a vývarem z vlašských ořechů. Tento rituál trvá celé dopoledne a nikdo při něm nesmí Alžbětu rušit. Ani samotný císař!

50 kilo a dost!

Když skončí péče o vlasy, následuje každodenní vážení a měření pasu, lýtek a stehen – míry jsou pečlivě zapisovány do zvláštní knihy. Váhu – maximálně 50 kilo - si hlídá přímo úzkostlivě. Cvičí, šermuje, chodí na procházky tak ostrou chůzí, že je to spíš běh, zkouší i gymnastiku, jezdí na koni. Dokonce podstoupí trénink u cirkusové umělkyně, u které se vyučí ve velmi schopnou jezdkyni. Pro tyto účely nechá ve dvorských stájích vybudovat malou manéž… A zásadně omezí i příjem kalorií. Zatímco v mládí jídlo milovala – vydatnou bavorskou stravu hojně zapíjela pivem, coby císařovna své porce radikálně zmenšuje. Později se živí už jen mlékem, ovocnými šťávami a nakonec pije i speciální šťávu vymačkanou z hovězího masa nebo ze špenátu. Císař si často ve svých dopisech manželce povzdychne, že by byl šťastný, kdyby se zase uměla z jídla radovat. Jenže ty doby jsou navždy pryč.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 10

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907