Prehistorický komplex Chankillo je nejstarší solární observatoří Nového světa

31.03.2022 - Stanislav Mihulka

V pobřežních pustinách Peru stojí prastarý kamenný komplex Třináct věží v Chankillo. Lidé dávné kultury Casma-Sechín jej využívali jako důmyslný sluneční kalendář

<p>Třináct věží v Chankillo.</p>

Třináct věží v Chankillo.


Reklama

Dávno předtím, než se vlády nad dnešním Peru chopili Inkové, vybudovala v této oblasti světa málo známá civilizace, pojmenovaná podle dvou řek Casma a Sechín, podivuhodný astronomický komplex, který je nejstarší solární observatoří na území amerických kontinentů. Tento komplex, známý jako Třináct věží v Chankillo, se v loňském roce dostal na seznam památek Světového dědictví UNESCO.

Komplex Třináct věží, který se nachází v pobřežních pustinách Peru, je podle hodnocení UNESCO: „Mistrovské dílo kreativního lidského ducha.“ Zahrnuje prvky, které se nenacházejí nikde jinde na světě. Prehistorická observatoř se třinácti kamennými věžemi v jedné řadě vznikla asi před 2 300 lety. Opuštěna byla v 1. století našeho letopočtu a podle všeho během násilného konfliktu.

Kalendář ze 13 kamenných věží

To, co na první pohled vypadá jako nedokončená pevnost, je ve skutečnosti velmi důmyslnou a promyšlenou stavbou. Pozorovatel, který se nachází ve stanoveném východní či západním bodu před Třinácti věžemi, dokáže při východu nebo západu Slunce určit, jaký je den v roce, s pozoruhodnou přesností na dva či tři dny. Například, při letním slunovratu vychází Slunce vpravo od věže nacházející se nejvíce napravo. Při zimním slunovratu vychází Slunce vlevo od věže, která se nachází nejvíce vlevo. 

TIP: 1000 let stará zlatá maska z Peru ukrývala krvavé tajemství

Archeologové se domnívají, že podobně jako v případě Inků o zhruba tisíc let později, i kultura Casma-Sechín uctívala Slunce jako božstvo a astronomická pozorování u nich splývala s rituály. Potvrzují to podle nich schodiště, která vedou ke každé ze třinácti věží. „Komplex Chankillo je svědectvím vyvrcholení dlouhé evoluce astronomických praktik v údolí řeky Casma,“ uvádí v hodnocení zástupci UNESCO. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907