Prehistorický komplex Chankillo je nejstarší solární observatoří Nového světa

V pobřežních pustinách Peru stojí prastarý kamenný komplex Třináct věží v Chankillo. Lidé dávné kultury Casma-Sechín jej využívali jako důmyslný sluneční kalendář

31.03.2022 - Stanislav MihulkaDávno předtím, než se vlády nad dnešním Peru chopili Inkové, vybudovala v této oblasti světa málo známá civilizace, pojmenovaná podle dvou řek Casma a Sechín, podivuhodný astronomický komplex, který je nejstarší solární observatoří na území amerických kontinentů. Tento komplex, známý jako Třináct věží v Chankillo, se v loňském roce dostal na seznam památek Světového dědictví UNESCO.

Komplex Třináct věží, který se nachází v pobřežních pustinách Peru, je podle hodnocení UNESCO: „Mistrovské dílo kreativního lidského ducha.“ Zahrnuje prvky, které se nenacházejí nikde jinde na světě. Prehistorická observatoř se třinácti kamennými věžemi v jedné řadě vznikla asi před 2 300 lety. Opuštěna byla v 1. století našeho letopočtu a podle všeho během násilného konfliktu.

Kalendář ze 13 kamenných věží

To, co na první pohled vypadá jako nedokončená pevnost, je ve skutečnosti velmi důmyslnou a promyšlenou stavbou. Pozorovatel, který se nachází ve stanoveném východní či západním bodu před Třinácti věžemi, dokáže při východu nebo západu Slunce určit, jaký je den v roce, s pozoruhodnou přesností na dva či tři dny. Například, při letním slunovratu vychází Slunce vpravo od věže nacházející se nejvíce napravo. Při zimním slunovratu vychází Slunce vlevo od věže, která se nachází nejvíce vlevo. 

TIP: 1000 let stará zlatá maska z Peru ukrývala krvavé tajemství

Archeologové se domnívají, že podobně jako v případě Inků o zhruba tisíc let později, i kultura Casma-Sechín uctívala Slunce jako božstvo a astronomická pozorování u nich splývala s rituály. Potvrzují to podle nich schodiště, která vedou ke každé ze třinácti věží. „Komplex Chankillo je svědectvím vyvrcholení dlouhé evoluce astronomických praktik v údolí řeky Casma,“ uvádí v hodnocení zástupci UNESCO. 


Další články v sekci