Překvapení v konzervě: Kočičí a psí žrádlo obsahuje maso ohrožených žraloků

30.06.2022 - Barbora Jelínková

Žraloci patří k nejohroženějším obyvatelům světových oceánů. Mořské biology proto znepokojily výsledky studie, která v náhodně vybraných vzorcích zvířecích krmiv objevila překvapivě vysoký obsah žraločího masa

<p>Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)


Reklama

Výzkumníci ze Singapurské národní univerzity se zaměřili na 45 druhů konzerv pro psy a kočky prodávaných v jihoasijském státě. Ve složení uvedeném na obalech zpravidla figurovaly poměrně nic neříkající položky jako „bílé maso“ či „maso mořských ryb“. Následná analýza DNA však prokázala, že třetinu z celkových 144 vzorků tvořilo maso ohrožených paryb, nejčastěji žraloka modrého a hedvábného. Druhý jmenovaný přitom patří na červený seznam zranitelných druhů, vedený Mezinárodním svazem ochrany přírody.

Drastický úbytek

Nepříjemné překvapení zažili ochránci přírody již v roce 2019, kdy obdobná studie odhalila obsah žraločího masa v krmivech a některých kosmetických produktech dostupných v USA. Spotřebitelé přitom jen na základě informací na obalech neměli šanci poznat, že svým nákupem nevědomky podporují rychlý úbytek žraločích populací zaznamenaný v posledních letech

Obávaní predátoři mizí z moří drastickým tempem, a to převážně v důsledku nadměrného rybolovu. Podle loňské studie zveřejněné v časopise Nature se počty žraloků a rejnoků za uplynulé půlstoletí snížily o 70 %. Ročně se jen kvůli ploutvím usmrtí dle odhadů až 70 milionů zmíněných tvorů a právě „odpad“ z těchto krvavých zásahů může mnohdy skončit jako potrava pro domácí mazlíčky.

TIP: Čas se krátí: Z oceánů mizí alarmujícím tempem žraloci a rejnoci

Světový fond na ochranu přírody proto nyní důrazně apeluje na vlády příslušných zemí, že je nejvyšší čas podniknout potřebné kroky k záchraně prastarých tvorů. A jedním z prvních by se mohl stát jednoduše větší důraz na povinné označování etiket stanovené zákonem. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907