Překvapení v konzervě: Kočičí a psí žrádlo obsahuje maso ohrožených žraloků

Žraloci patří k nejohroženějším obyvatelům světových oceánů. Mořské biology proto znepokojily výsledky studie, která v náhodně vybraných vzorcích zvířecích krmiv objevila překvapivě vysoký obsah žraločího masa

30.06.2022 - Barbora JelínkováVýzkumníci ze Singapurské národní univerzity se zaměřili na 45 druhů konzerv pro psy a kočky prodávaných v jihoasijském státě. Ve složení uvedeném na obalech zpravidla figurovaly poměrně nic neříkající položky jako „bílé maso“ či „maso mořských ryb“. Následná analýza DNA však prokázala, že třetinu z celkových 144 vzorků tvořilo maso ohrožených paryb, nejčastěji žraloka modrého a hedvábného. Druhý jmenovaný přitom patří na červený seznam zranitelných druhů, vedený Mezinárodním svazem ochrany přírody.

Drastický úbytek

Nepříjemné překvapení zažili ochránci přírody již v roce 2019, kdy obdobná studie odhalila obsah žraločího masa v krmivech a některých kosmetických produktech dostupných v USA. Spotřebitelé přitom jen na základě informací na obalech neměli šanci poznat, že svým nákupem nevědomky podporují rychlý úbytek žraločích populací zaznamenaný v posledních letech

Obávaní predátoři mizí z moří drastickým tempem, a to převážně v důsledku nadměrného rybolovu. Podle loňské studie zveřejněné v časopise Nature se počty žraloků a rejnoků za uplynulé půlstoletí snížily o 70 %. Ročně se jen kvůli ploutvím usmrtí dle odhadů až 70 milionů zmíněných tvorů a právě „odpad“ z těchto krvavých zásahů může mnohdy skončit jako potrava pro domácí mazlíčky.

TIP: Čas se krátí: Z oceánů mizí alarmujícím tempem žraloci a rejnoci

Světový fond na ochranu přírody proto nyní důrazně apeluje na vlády příslušných zemí, že je nejvyšší čas podniknout potřebné kroky k záchraně prastarých tvorů. A jedním z prvních by se mohl stát jednoduše větší důraz na povinné označování etiket stanovené zákonem. 


Další články v sekci