Překvapení v konzervě: Kočičí a psí žrádlo obsahuje maso ohrožených žraloků

30.06.2022 - Barbora Jelínková

Žraloci patří k nejohroženějším obyvatelům světových oceánů. Mořské biology proto znepokojily výsledky studie, která v náhodně vybraných vzorcích zvířecích krmiv objevila překvapivě vysoký obsah žraločího masa

<p>Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)


Reklama

Výzkumníci ze Singapurské národní univerzity se zaměřili na 45 druhů konzerv pro psy a kočky prodávaných v jihoasijském státě. Ve složení uvedeném na obalech zpravidla figurovaly poměrně nic neříkající položky jako „bílé maso“ či „maso mořských ryb“. Následná analýza DNA však prokázala, že třetinu z celkových 144 vzorků tvořilo maso ohrožených paryb, nejčastěji žraloka modrého a hedvábného. Druhý jmenovaný přitom patří na červený seznam zranitelných druhů, vedený Mezinárodním svazem ochrany přírody.

Drastický úbytek

Nepříjemné překvapení zažili ochránci přírody již v roce 2019, kdy obdobná studie odhalila obsah žraločího masa v krmivech a některých kosmetických produktech dostupných v USA. Spotřebitelé přitom jen na základě informací na obalech neměli šanci poznat, že svým nákupem nevědomky podporují rychlý úbytek žraločích populací zaznamenaný v posledních letech

Obávaní predátoři mizí z moří drastickým tempem, a to převážně v důsledku nadměrného rybolovu. Podle loňské studie zveřejněné v časopise Nature se počty žraloků a rejnoků za uplynulé půlstoletí snížily o 70 %. Ročně se jen kvůli ploutvím usmrtí dle odhadů až 70 milionů zmíněných tvorů a právě „odpad“ z těchto krvavých zásahů může mnohdy skončit jako potrava pro domácí mazlíčky.

TIP: Čas se krátí: Z oceánů mizí alarmujícím tempem žraloci a rejnoci

Světový fond na ochranu přírody proto nyní důrazně apeluje na vlády příslušných zemí, že je nejvyšší čas podniknout potřebné kroky k záchraně prastarých tvorů. A jedním z prvních by se mohl stát jednoduše větší důraz na povinné označování etiket stanovené zákonem. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907