Tohle by čekal málokdo. Slavný amazonský halucinogen regeneruje mozek
Šamani v Amazonii už nejspíš celá tisíciletí vaří proslulou halucinogenní směs jménem ayahuasca z více druhů pralesních rostlin, jejíž hlavní psychoaktivní složku představuje DMT. Používají ji nejen na výlety do hlubin psychiky, ale i k léčení.
Ayahuasca si už získala pozornost moderní vědy. Už víme, že dovede ulevit při depresích i jiných duševních obtížích. Jak se ale zdá, nebude to všechno. Vědci teď překvapeně zjistili, že látky obsažené v ayahuasce, harmin a tetrahydroharmin, mohou stimulovat růst nových mozkových buněk, neuronů.
TIP: Stoprocentně přesný: Nový krevní test na Alzheimera se neplete
Vzhledem k tomu, že celá řada závažných neurodegenerativních onemocnění úzce souvisí s odumíráním neuronů v určitých oblastech mozku, mohl by výzkum působení halucinogenní směsi na neurony přinést tolik potřebné léky.
IFL Science
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)