Překvapení z Amazonie: Halucinogen ayahuasca stimuluje růst neuronů

01.07.2016 - Stanislav Mihulka

Tohle by čekal málokdo. Slavný amazonský halucinogen regeneruje mozek


Reklama

Šamani v Amazonii už nejspíš celá tisíciletí vaří proslulou halucinogenní směs jménem ayahuasca z více druhů pralesních rostlin, jejíž hlavní psychoaktivní složku představuje DMT. Používají ji nejen na výlety do hlubin psychiky, ale i k léčení.

Ayahuasca si už získala pozornost moderní vědy. Už víme, že dovede ulevit při depresích i jiných duševních obtížích. Jak se ale zdá, nebude to všechno. Vědci teď překvapeně zjistili, že látky obsažené v ayahuasce, harmin a tetrahydroharmin, mohou stimulovat růst nových mozkových buněk, neuronů.

TIP: Stoprocentně přesný: Nový krevní test na Alzheimera se neplete

Vzhledem k tomu, že celá řada závažných neurodegenerativních onemocnění úzce souvisí s odumíráním neuronů v určitých oblastech mozku, mohl by výzkum působení halucinogenní směsi na neurony přinést tolik potřebné léky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Terpsichore / Wikimedia Commons.Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907