Překvapivá pozitiva přeučování leváků: Krotí vztek a snižuje impuzivnost

20.01.2018 - Kateřina Helán Vašků

Pokud píšeme opačnou rukou, než je naše dominantní, zlepšujeme tím své mozkové schopnosti?


Reklama

Poslední výzkumy na téma používání opačné ruky než dominantní skutečně přinesly velmi překvapivá zjištění. Pravidelné vykonávání běžných činností druhou horní končetinou již za dva týdny pozitivně ovlivní naše sebeovládání – snižuje například tendenci jednat impulzivně.

TIP: V indické škole se všichni studenti učí psát pravou i levou rukou současně

K uvedenému závěru dospěl Thomas Denson z University of New South Wales, který zároveň tvrdí: „Pokud opačnou ruku používáme k ovládání myši, míchání kávy nebo otevírání dveří, výrazně tak zdokonalujeme vlastní sebekontrolu, protože máme tendenci dělat všechny tyto věci automaticky dominantní končetinou.“ Podle něj tak pravidelný trénink může pomoct jedincům se sklonem ke vzteku či k impulzivnímu jednání

Další studie ukázaly, že pokud užíváme jen jednu ruku, aktivujeme pouze jednu mozkovou hemisféru – zatímco při používání nedominantní končetiny se aktivují obě části mozku. Při psaní „opačnou“ rukou tak například podle neuroložky Jill Taylorové z University School of Medicine můžeme zlepšit i svoji kreativitu, neboť dochází k jiné než běžné aktivaci nervových buněk. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907