Překvapivá pozitiva přeučování leváků: Krotí vztek a snižuje impuzivnost

20.01.2018 - Kateřina Helán Vašků

Pokud píšeme opačnou rukou, než je naše dominantní, zlepšujeme tím své mozkové schopnosti?


Reklama

Poslední výzkumy na téma používání opačné ruky než dominantní skutečně přinesly velmi překvapivá zjištění. Pravidelné vykonávání běžných činností druhou horní končetinou již za dva týdny pozitivně ovlivní naše sebeovládání – snižuje například tendenci jednat impulzivně.

TIP: V indické škole se všichni studenti učí psát pravou i levou rukou současně

K uvedenému závěru dospěl Thomas Denson z University of New South Wales, který zároveň tvrdí: „Pokud opačnou ruku používáme k ovládání myši, míchání kávy nebo otevírání dveří, výrazně tak zdokonalujeme vlastní sebekontrolu, protože máme tendenci dělat všechny tyto věci automaticky dominantní končetinou.“ Podle něj tak pravidelný trénink může pomoct jedincům se sklonem ke vzteku či k impulzivnímu jednání

Další studie ukázaly, že pokud užíváme jen jednu ruku, aktivujeme pouze jednu mozkovou hemisféru – zatímco při používání nedominantní končetiny se aktivují obě části mozku. Při psaní „opačnou“ rukou tak například podle neuroložky Jill Taylorové z University School of Medicine můžeme zlepšit i svoji kreativitu, neboť dochází k jiné než běžné aktivaci nervových buněk. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907